Kwiatowe donice na słoneczny balkon

0

 W słonecznych letnich donicach bez wątpienia powinny znaleźć się rośliny kochające słońce i dobrze reagujące na wysoką temperaturę. Oczywiście będą świetnie rosły i intensywnie kwitły tylko wtedy, gdy dobrze przygotujemy podłoże i będziemy je starannie pielęgnować szczególnie w czasie upalnej pogody.

Przed sadzeniem wybranych na ten sezon kwiatów przygotujmy:
-możliwie jak największą donicę (wtedy wilgoć w podłożu utrzyma się dłużej) z otworem na dnie;
-drenaż na dno donicy, który ułatwi odprowadzenie nadmiaru wody (kamyki, pokruszony styropian, keramzyt);
-zasobną w składniki organiczne ziemię (z dodatkiem torfu, kompostu, przekompostowanego obornika i zwykłej ziemi ogrodowej).
-rośliny ozdobne na stanowisko słoneczne – w naszej donicy znajdą: lantana, osteospermum i jako kolorystyczne uzupełnienie jasnozielona kocanka.

Jeśli już mamy wszystkie potrzebne elementy naszej aranżacji, to przygotowanie kwitnącej donicy jest bardzo proste. Na dno pojemnika należy włożyć warstwę drenażu – który sprawia, że nadmiar wody dobrze odsącza się z gleby i sprawnie odpływa przez otwór na dole. Następnie wsypujemy ziemię kwiatową i delikatnie sadzimy rośliny (najlepiej, jeśli nie uszkodzimy systemu korzeniowego, jednak zwarte bryły korzeniowe koniecznie musimy rozluźnić) na taką głębokość, na jakiej rosły w swoich doniczkach. Ziemię wokół kwiatów uciskamy i całość obficie podlewamy.

A co będzie rosło w naszej donicy?

Osteospermum
Ostospermum, zwana stokrotką afrykańską to roślina pełnego słońca. Kwitnie obficie przez całe lato, o ile zapewnimy jej dość składników odżywczych do tworzenia i rozwijania pąków. Osiąga 30 – 40 cm wysokości, jej odmiany kwitną na wiele kolorów – zawsze znajdziemy odcień pasujący do naszego pomysłu na kompozycję.

Osteospermum

Przeczytaj również jak wykonać wyjątkowo eleganckie  „Wiosenne donice z ciemiernikami”

Lantana
To roślina z gorącego klimatu Ameryki Środkowej i Południowej. Najlepiej rośnie w upalne, słoneczne lata osiągając kilkadziesiąt cm wysokości. Przez cały czas rozwija liczne, zmieniające barwę kwiaty. Na stanowiskach naturalnych jest niewielkim, ale ekspansywnym krzewem, który przywleczony do nowych, ciepłych rejonów świata stał się niepożądanym intruzem. U nas roślina nie stanowi pod tym względem zagrożenia, ponieważ nie jest w stanie przetrwać naszych zim. Dlatego sezonowo możemy cieszyć się jej ciekawymi kwiatami.

Lantana

Kocanka
Sprawdzony dodatek do wszelkiego rodzaju donic na słoneczne stanowiska. Skórzaste, owłosione liście dobrze zatrzymują wodę, dlatego kocanka świetnie radzi sobie w upalne dni. W szkółkach możemy kupić rośliny o liściach srebrzystozielonych i złotozielonych.

Kocanka

 Fachowe przygotowanie i obsadzenie donic nie kończy naszej troski o letnie kompozycje. Teraz musimy pamiętać o częstym podlewaniu (kiedy tylko wierzchnia warstwa ziemi przeschnie) i systematycznym zasilaniu nawozami – najlepiej płynnymi. Dopiero przy takiej pielęgnacji możemy mieć pewność, że nasza słoneczna donica będzie obficie kwitła przez cały sezon.

Efekt końcowy

 

You might also like More from author

Leave A Reply