Kwiatowe kompozycje na słoneczny balkon – lato

0

Donice wypełnione kwiatami w sezonie letnim dodają dużo uroku naszemu najbliższemu otoczeniu. Te niewielkie mini-ogrody możemy tworzyć na wiele sposobów, bo liczba dostępnych gatunków i odmian roślin nadających się do pojemników jest bardzo duża. W przeciwieństwie do ogrodu, gdzie aranżacje bazują na stałych elementach, takich jak drzewa, krzewy i byliny – w donicach nic nas nie ogranicza – w każdym sezonie możemy puścić wodze fantazji. Co roku kwiatowe donice mogą być w innym stylu, albo chociaż w odmiennej kolorystyce.

W naszej propozycji na ten sezon bazujemy na standardach, jakimi są pelargonie, jednak uzupełnionych roślinami mniej typowymi: w donicach znajdzie się szałwia i trawy, a jako wypełniacz ekspansywna bylina ogrodowa bluszczyk kurdybanek oraz ciekawy gatunek wilczomlecza. Wszystkie zestawy powinny być dekoracyjne przez całe lato, wymagają jednak właściwego posadzenia i starannej pielęgnacji.

Kwiaty, które kochają słońce
Pelargonia i szałwia na słoneczny balkon

W naszych donicach:

Pelargonia – tradycyjna, niezawodna w uprawie roślina do donic. W sprzedaży ogromna liczba odmian, zróżnicowana pod względem pokroju, kształtu i koloru liści i kwiatów. Kwitnie nieprzerwanie przez całe lato. Jej liście przy potarciu wydzielają charakterystyczny zapach.

Jak uprawiać pelargonie piszemy w artykule „Urocza i łatwa w uprawie pelargonia”.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa), kępiasta bylina o fioletowych, niebieskich lub białych kwiatach , która sprawdza się zarówno na rabacie jak i w pojemnikach. Wabi owady. W dobrych warunkach, na wilgotnej glebie kwitnie od czerwca do sierpnia. Przekwitłe kwiatostany należy systematycznie przycinać, aby pobudzić roślinę do dalszego wzrostu.

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) – ekspansywna, płożąca bylina polna i ogrodowa, kwitnąca na niebiesko. Z łatwością „ucieka z rabat”, zadarniając szybko duże powierzchnie, byle nie nazbyt suche. Dobrze rośnie w cieniu i na słońcu.  W celach ozdobnych sadzona jest zwykle odmina Variegata z biało obrzeżonymi liśćmi.

Ostnica (Stipa) – kępiasta trawa, niezwykle delikatna, pięknie falująca w powiewach wiatru. Posadzona w donicy dodaje kompozycji wdzięcznej lekkości.

Kompozycja na słoneczny balkon

Wilczomlecz „Diamond” (Euphorbia) – roślina doniczkowa o drobniutkich białych kwiatach, które stanowią świetne tło dla rośliny wiodącej w kompozycji, np. pelargonii. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, można go dowolnie przycinać.

Więcej pomysłów na letnie donice w artykule: „Kwiatowe donice na słoneczny balkon

 

 

You might also like More from author

Leave A Reply