Jesienny spacer po Blarney Castle

0

Średniowieczny zamek w Blarney, nieopodal miasta Cork, sławę swoją zawdzięcza kamieniowi, który według legendy pochodzi od słynnego głazu Stone of Scone – na którym koronowano królów Szkocji. Obecnie kamień ten umieszczony jest w murach wieży zamkowej i każdy odwiedzający to miejsce turysta obowiązkowo musi go … pocałować. Tak, jak już sama Królowa Angielska Elżbieta I zaznaczyła 500 lat temu – gdy pocałujesz kamień w Blarney, to z pewnością zostaniesz obdarzony umiejętnością elokwentnej i szlachetnej mowy.  

 

Blarney Castle w Irlandii. Fot. K Bellingham

 

Z wysokiej wieży, która góruje nad zamkowymi ruinami rozpościera się widok na przepiękny park i ogrody, które tworzy się tu nieustannie od 150 lat. Miejsce to jest urzekające o każdej porze roku, jesienią jednak jest tu szczególnie tajemniczo – gdy potężne drzewa przebarwiają się na złoto, a poranne mgły otulają ruiny zamku. 

Każdego roku ogrodnicy w Blarney otwierają kolejną część ogrodów, zaskakując tym samym tłumy odwiedzających zamek turystów. Najstarsze ogrody powstały tu już w czasach Wiktoriańskich – paprociarnia, ogromne arboretum oraz pinetum, a także Rock Close, czyli teren powstały po rozrzuceniu ogromnych głazów, porośniętych prehistorycznymi gatunkami drzew. W zacienionej części Blarney Gardens znajduje się las tropikalny obsadzony egzotycznie wyglądającymi drzewami paprociowymi sprowadzonymi z Nowej Zelandii. Jest tu również bujny Ogród Bagnisty wraz z dwoma cudownymi wodospadami.  A obok prawie 100 metrowej rabaty bylinowej  zbudowano w tym roku długą na 80 metrów drewniana pergolę, którą obsadzono tylko różowymi i białymi różami pnącymi – latem zapach, kolory i piękne widoki zapierają dech w piersi. Najnowszymi dodatkami w Blarney są Ogród Trujący oraz Ogród Irlandzki, w którym będzie można oglądać rodzimą roślinność Zielonej Wyspy, a także poznać fakty dotyczące ochrony naturalnych habitatów tego kraju.

 

 Ogród Bagienny. Blarney Castle w Irlandii. Fot. K Bellingham

Ogrody w Blarney Castle otwarte są przez cały rok, więcej informacji TUTAJ

You might also like More from author

Leave A Reply