Hiszpańskie ogrody królewskie

0

Madryt jest niesamowitym miejscem otoczonym urokliwymi ogrodami oraz parkami. Na południe od miasta nad rzeką Tag i Jarama znajduje się pałac Aranjuez, który w XVI wieku stanowił rezydencję letnią a następnie aż do XIX wieku rezydencję wiosenną rodziny królewskiej. Budowę tego kompleksu, który bywa także nazywany hiszpańskim Wersalem, zakończono w 1561 roku. Od strony północnej pałac przylega bezpośrednio do rzeki Tag, która stanowi w tym miejscu coś pomiędzy kanałem a fosą. Dodatkową ozdobą jest utworzone tu rozlewisko oraz kaskada wodna, nad którą góruje sylwetka pałacu. Wokół rezydencji znajduje się kilka parków i ogrodów. Najbliżej pałacu usytuowany jest ogród Parterre – klasyczny ogród francuski z klombami kolorowych kwiatów sezonowych i egzotycznymi krzewami ozdobnymi. Od strony północnej na utworzonej przez rzekę i kanał wyspie znajduje się kolejne założenie – ogród Isla. Dalej na wschód ogród Principe. Obsadzone drzewami specjalnie sprowadzonymi z obu ameryk i gęsto ozdobione rzeźbami oraz fontannami, w czasach swej świetności, gdy po alejkach przechadzali się członkowie rodziny królewskiej, miejsce to musiało robić olbrzymie wrażenie. Ogólnie Aranjuez jest cudowną miejscowością, w której tereny zieleni zajmują aż 300 hektarów. Oczywiście pobliski Madryt kładzie wszystkich na łopatki. Parki i ogrody zajmują tu powierzchnię przekraczającą 250.000 ha! Wzdłuż ulic posadzonych jest ponad 248.000 drzew. Ponadto miasto może pochwalić się przepięknymi ogrodami historycznymi, wśród których są Królewski Ogród Botaniczny, ogrody pałacowe Campo del Moro i Ogrody Sabatni oraz piękny park Retiro.

Pałac Królewski w Madrycie z trzech stron otoczony jest ogrodami. Dwudziesto hektarowy Campo del Moro przylega do zabudowań od strony zachodniej. Teren ten był wielokrotnie przebudowywany, na początku służył do polowań na drobną zwierzynę, potem organizowano w nim różne przyjęcia, następnie przekształcony został w park angielski oraz miejsce zabaw dla dzieci rodziny królewskiej. Park ten jest bardzo cenny, ponieważ znaleźć w nim można ponad 70 gatunków drzew, z których niektóre mają ponad 170 lat. Po stronie północnej pałacu, na miejscu dawnych stajni królewskich znajdują się dużo mniejsze i młodsze, pełne strzyżonych bukszpanów oraz drzew magnolii ogrody Sabatini.

W odległości około trzech kilometrów od pałacu znajduje się najciekawszy park, który ze względu na swą wielkość oraz położenie jest niewątpliwym ewenementem. W samym centrum wielkiego miasta znajdują się zielone płuca Madrytu. Wybudowany w 1630 roku park Retiro ma powierzchnię 118 hektarów i od początku swego istnienia stanowił miejsce wypoczynku i zabawy. Oczywiście utworzony został po to, aby korzystali z niego członkowie rodziny królewskiej oraz ich świta, jednak w roku 1868 park stał się własnością publiczną i od tego czasu jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców Madrytu. Park jest olbrzymi i podzielony na kilknaście części. Znajduje się tu między innymi strzyżony parter z kolorowymi obsadzeniami, ogród różany, liczne fontanny, kanały, stawy i jezioro, po którym można pływać łódkami. W parku znajduje się kilka budowli: Kryształowy Pałac, który niegdyś był oranżerią, a obecnie stanowi centrum wystawowe oraz Dom Rybaka, w którym mieści się informacja turystyczna. W parku rośnie 18 tysięcy drzew i 7 tysięcy krzewów 54 gatunków, nie licząc kwiatów sezonowych, które wypełniają geometryczne partery. Park od rana tętni życiem. Najpierw pojawiają się tutaj Hiszpanie dbający o linie, którzy dzięki wielkości parku oraz krętym ścieżkom mogą pokonywać niezliczone kilometry podczas joggingu. Następnie nianie z dziećmi oraz młodzież na deskorolkach i wrotkach. Miłośnicy sportów wodnych przemierzają jezioro, a zwolennicy piłki nożnej i tenisa ziemnego korzystają z boisk znajdujących się na terenie parku. Co bardziej leniwi rozkładają na trawie koce oraz kosze pełne jedzenia.

 

Zdjęcia z ogrodów w Aranjuez zobacz w naszej GALERII DNIA

You might also like More from author

Leave A Reply