Giverny – ogród szczęśliwego malarza

0

W Górnej Normandii, około 70 km od Paryża, przy miasteczku Vernon, po drugiej stronie rzeki, leży mała wioska Giverny,  do której przez siedem miesięcy w roku ściągają tłumy turystów.

Przyciąga ich wspaniały, zmysłowy ogród  i  kolorowy dom Claude’a Moneta, francuskiego malarza impresjonisty, który spędził w Giverny drugą połowę swego długiego życia, osiągając tam spokój, szczęście w licznej rodzinie i dobrobyt.  Moim zdaniem w dużej mierze zawdzięczał to nie tylko temu, że cieszył się uznaniem za życia jako malarz, ale że sam przez ponad czterdzieści lat komponował i pielęgnował swój ogród, uwieczniany potem na setkach obrazów.

Moja wizyta w Giverny wypadła w drugiej połowie maja, kiedy w pełni rozkwitu były tęczowe irysy, poprzetykane fioletowymi i białymi wieczornikami, na pergolach kwitły imponujące powojniki górskie, a wszystko to  wymieszane z ziołami i kwiatami jednorocznymi.  Cały staw w ogrodzie wodnym i  rosnące w nim lilie, zasypany był białym puchem, opadłym z topoli, fioletowa glicynia oplatała słynny zielony japoński mostek.

Na oddzielną uwagę zasługuje dom, który również można zwiedzać, z pokojami umieszczonymi w amfiladzie,  ze ścianami w jasnym różu, porośniętymi pnączami i zielonymi okiennicami.  Cudowna jest  kuchnia, cała w niebiesko-białych kafelkach oraz żółta jadalnia z mnóstwem biało-niebieskiej porcelany.  W domu nie ma oryginalnych obrazów Moneta, są tylko reprodukcje, ale na ścianach wisi około 200 oryginalnych japońskich grafik, które malarz kolekcjonował i  na których  wzorował się, komponując  ogród  wodny. 

Warto poświęcić więcej czasu  na zwiedzanie wioski, w której dużo jest uroczych domów z niemniej uroczymi wiejskimi ogródkami i Musee d’art. American, czyli zbiór dzieł artystów amerykańskich, którzy malowali w stylu impresjonistów i dla których wzorem był sam Monet.

Jeżeli nawet nie znacie się na malarstwie, to po wizycie w ogrodzie w Giverny, już nigdy nie pomylicie Moneta z Manetem ( tego  również  słynnego od „Śniadania na trawie”).

Więcej zdjęć z Giverny można zobaczyć w naszej GALRII DNIA.

You might also like More from author

Leave A Reply