Ekologiczny nawóz płynny

2

Poza naturalnymi nawozami stałymi czyli mączką rogową, przekompostowanym lub granulowanym obornikiem krowim czy kurzym oraz kompostem ogrodowym – polecam wszystkim zastosowanie w ogrodzie także ekologicznych nawozów płynnych. Nie mogą one zastąpić nawozów stałych, które polepszają także samą strukturę gleby, ale mogą być świetnym uzupełnieniem diety roślin – i to właściwie wszystkich roślin w ogrodzie ozdobnym, warzywniku, jagodniku i sadzie … a nawet w ogrodzie zimowym, na balkonie i parapecie! W starych angielskich ogrodach beczka z płynnym nawozem była wypełniona przez cały okres wzrostu roślin, czyli od kwietnia do września.

Jak zrobić ekologiczny nawóz płynny?

W sklepach można dostać świetne nawozy płynne ‘wyprodukowane’ przez dżdżownice, które wspaniale nadają się do ekologicznego ogrodu. Ja polecam Wam jednak wyprodukować swój własny nawóz płynny – jest to tanie i bardzo bardzo łatwe. Oczywiście najważniejszym składnikiem będzie ‘placek’ krowi, koński czy też owczy, worek jutowy, woda oraz wiadro lub beczka.

• Na początek trzeba zdobyć ‘placek’, który do wykonania nawozu płynnego może być całkiem świeży! Tym którzy nie mają własnego zasobu polecam wizytę u zaprzyjaźnionego gospodarza wiejskiego, leśniczego lub ‘upolowanie’ placków na drodze po koniu czy krowie. W dawnych czasach takie pozostawione na drodze odchody zwierzęce były natychmiast pozyskiwane przez bystrych ogrodników!

• Wystarczy jeden porządny placek lub ‘zestaw’ odchodów owczych/kozich wrzucić do jutowego worka, który należy zawiązać i zwiesić w beczce lub dużym wiadrze wody.

• Po trzech dniach wiszący worek trzeba troszkę poruszyć w wodzie i nawóz jest już gotowy – woda powinna mieć teraz kolor herbaciany. Nawozu można używać w ogrodzie po rozcieńczeniu.

 

Fot. K Bellingham

Naturalny nawóz płynny gotowy do użytku w ogrodzie. 

 

Jak i kiedy używać gnojówki?

Tak jak pisałam powyżej płynny nawóz naturalny można używać do wszystkich roślin. Generalnie zasada jest jedna: do roślin ze słabo rozwiniętym systemem korzeniowym używamy nawozu rozcieńczonego do koloru słabej herbaty, a do roślin z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym rozcieńczonego do koloru mocnej herbaty. Naturalny nawóz płynny jest świetną odżywką dla:

• Młodych sadzonek kwiatów oraz warzyw, które niedawno wysadziliśmy na rabatach, donicach lub w warzywniku – używamy nawozu rozcieńczonego do koloru słabej herbaty.

• Roślin kwitnących, warzyw w  późniejszej oraz ‘plonującej’ fazie wzrostu – używamy nawozu rozcieńczonego do koloru mocnej herbaty.

• Nowoposadzonych bylin, drzew i krzewów ozdobnych –  używamy nawozu rozcieńczonego do koloru słabej herbaty.

• Porządnie ukorzenionych bylin, drzew i krzewów ozdobnych podczas kwitnienia – używamy nawozu rozcieńczonego do koloru mocnej herbaty.

• Nowoposadzonych drzew i krzewów owocowych (w gruncie lub donicy) – używamy nawozu rozcieńczonego do koloru słabej herbaty.

• Kilkuletnich lub starszych krzew i drzew owocowych szczególnie podczas obfitego owocowania (w gruncie lub donicy) – używamy nawozu rozcieńczonego do koloru mocnej herbaty.

• Do kwitnących lub owocujących roślin doniczkowych na balkonach, tarasach i na parapecie w mieszkaniu – używamy nawozu rozcieńczonego do koloru słabej herbaty.

 

Fot. K Bellingham

Gnojówka to wartościowy, bezzapachowy nawóz dla roślin doniczkowych. 

 

Czemu warto używać naturalnych nawozów płynnych?

Podlewając nowo posadzone rośliny rozcieńczoną gnojówką natychmiast dodajemy im sił do prawidłowego wzrostu, a także wzmacniamy je – dzięki czemu będą w stanie lepiej radzić sobie z chorobami i szkodnikami. Mocniejszym roztworem nawozu podlewamy zaś rośliny z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, czyli te które rosną w ogrodzie lub donicy już od kilku lat. Robimy to szczególnie w okresie ich kwitnienia i owocowania – wspomagamy je dostarczając roślinie dodatkowych składników pokarmowych, które w formie płynnej są bardzo łatwe do pobrania natychmiast.

You might also like More from author

2 Comments

  1. ekolog says

    Mój sposób na wydajny, płynny nawóz to 20 litrów czystej wody, do tego wsypuję nawóz ekologiczny – obornik sprawdzonej firmy. Całość mieszam i odstawiam na 10 dni.

  2. ekolog says

    zapomniałem dodać – nawóz ekologiczny jest marki Ecosimental. Można zamówić w sklepie internetowym bez wychodzenia z domu.

Leave A Reply