Hortensje – krzewy, które nigdy się nie znudzą
O bardzo popularnych hortensjach ogrodowych i drzewiastych pisaliśmy już w poprzednich artykułach. Jednak wybór hortensji jest znacznie większy – w szkółkach możemy znaleźć także inne, ciekawe gatunki w wielu zachwycających odmianach.
Hortensja bukietowa – Hydrangea paniculata
To prawdopodobnie jedna z najmodniejszych roślin w ostatnich latach. O jej popularności świadczy coraz większa liczba nowych odmian, które rosną już w wielu ogrodach. Hortensje bukietowe kwitną na biało, niektóre w trakcie kwitnienia przebarwiają się na rózowy lub nawet czerwony kolor. Ich pędy sa dość sztywne i z dumą dźwigają kwiaty w formie kul lub strzelistych stożków. Hortensja bukietowa, podobnie jak drzewiasta zakwita na tegorocznych pędach, więc warunki klimatyczne panujące zimą nie mają wpływu na kwitnienie. Wśród odmian dostępnych na rynku znajdują się zarówno rośliny osiagające około 1 m wysokości jak i potężne krzewy dorastające do 3 m (np. odmiana ‘Grandiflora’). Te hortensje przycinamy wczesna wiosną. Z odmian o silniejszym typie wzrostu z łatwością możemy ukształtować niewielkie drzewka, które latem, obsypane przepięknymi kwiatami, wygladają naprawdę olśniewająco.
Hortensja bukietowa wyjątkowo dobrze znosi stanowiska słoneczne, odpowiada jej równiez półcień. Jest dość odporna na suszę, ale wilgoć jest jej potrzebna do utrzymania ogromnych kwiatów – dlatego z pewnością bedzie wdzięczna za podlewanie w upalne lata.
Hortensja piłkowana Hydrangea serrata
Jest to bardzo subtelna i urocza przedstawicielka swojego gatunku. Kwiaty, które nie są tak ogromne jak w przypadku wczesniej opisanych hortensji wyróżniaja się delikatnością. Jednak jest ich na krzewie tak wiele, że ostateczny efekt i tak budzi zachwyt. Krzewy, które osiągają około 1 m wysokości, dobrze komponują się w ogrodach, a lubiane są nie tylko ze względu na długo utrzymujące się kwiaty, ale równiez dla liści pieknie przebarwiających się jesienią. W czasie ostrych zim hortensja piłkowana niestety traci zdolność do kwitnienia, ale w kolejnym sezonie zwykle dobrze odbudowywuje zimowe straty.
Hortensja piłkowana jesienią
Hortensja dębolistna Hydrangea quercifolia
Jest to dorodny, rozłożysty krzew osiagający około 2 m wysokości. Wykształca dekoracyjne kwiaty, ale ceniona jest również za oryginalne ulistnienie, które przebarwia się jesienią na bordowo. Najbardziej lubi stanowiska półcieniste na żyznej i wilgotnej glebie. W warunkach polskich nie jest w pełni mrozoodporna. W ostre zimy traci pąki kwiatowe, które podobnie jak u hortensji ogrodowej, zawiązuja się w poprzednim sezonie. Hortensję dębolistną przycinamy delikatnie, bezpośrednio po kwitnieniu, raczej sanitarnie niż kształtująco.