Dzielżan jesienny – urodziwa bylina na pożegnanie lata

0

Te obficie kwitnące rośliny wywodzą się z Ameryki Północnej, gdzie występują na żyznych i wilgotnych stanowiskach. W zależności od gatunku dzielżany (Helenium) mogą zakwitać już od maja (np. dzielżan  HoopesaHelenium hoopesi) lub od czerwca (dzielżan BigelovaHelenium bigelovii). W końcówce lata, od sierpnia do września kwitnie najlepiej znany dzielżan jesienny (Helenium autumnale) i jego odmiany. Posadzony w dużych grupach stanowi element dominujący wysokich rabat – tworząc intensywne, kolorowe plamy.

Dzielżan jesienny jest okazałą bylina, osiągającą od 60 do 100 cm. Powinien być sadzony w pełnym słońcu na żyznych stanowiskach. W okresie wzrostu i kwitnienia wymaga sporej wilgotności podłoża, w przeciwnym razie słabo kwitnie, a jego pędy więdną. Przy uprawie dzielżanu w uboższych, piaszczystych miejscach musimy zasilić roślinę dużą dawką kompostu lub obornika, co nie tylko zwiększy żyzność gleby, ale również poprawi jej zdolność do zachowania wilgoci. W zamian za troskliwą opiekę dzielżan odwdzięcza się długim i obfitym kwitnieniem, wytwarzając dużą liczbę kwiatów w intensywnych, ciepłych barwach, od żółtej poprzez intensywnie pomarańczową do czerwonej. Wysokie odmiany dzielzanów, szczególnie przy wietrznej pogodzie mogą wylegać, dlatego warto zapewnić im podpory, albo sadzić przy płotach i murkach.

Dzielżan jesienny

Na rabatach, ze względu na duże rozmiary, dzielżan jesienny jest mistrzem drugiego planu. W ciągu lata stanowi zielone tło dla mniej okazałych roślin. Późnym latem i jesienią, dzięki jaskrawym kolorom kwiatów, przyciąga uwagę nawet z odleglejszych zakątków rabat. Bardzo pięknie komponuje się z wysokimi trawami, daliami, krokosmią, jesiennymi astrami czy werbeną patagońską.

Dzielżan najłatwiej rozmnożyć przez podział dużych kęp w okresie wiosennym, jak tylko zaobserwujemy pierwsze oznaki wzrostu – czyli zwykle pod koniec marca. Jesienne dzielenie roślin jest niewskazane, ponieważ słabo ukorzenione sadzonki  mają tendencję do wymarzania. Bylinę możemy rozmnożyć również z nasion, wtedy kwitnące okazy otrzymamy z reguły w drugim roku po posadzeniu.

Ciekawe odmiany dzielżanu:

Dzielżan jesienny ’Moerheim Beauty’ – kwiaty czerwone

Dzielżan jesienny ’Pumilum Magnificum’ – kwiaty żółte

Dzielżan jesienny ’Rivertin Gem’ – kwiaty pomarańczowe

You might also like More from author

Leave A Reply