Chwast czy roślina ozdobna?

0

Rośliny, które zapraszamy do ogrodu często nas zaskakują. Jeśli niespodzianki są przyjemne i cieszymy się ciekawym kolorem młodych liści na wiosnę albo nieoczekiwanie pięknym zapachem kwiatów, to oczywiście nie ma się czym martwić. Ale czasem bywa również i tak, że nowy nabytek jest może i ładny, ale również ekspansywny, szybko rośnie i ani myśli pozostawać na wyznaczonej przez ogrodnika przestrzeni. Wtedy zaczynają się kłopoty, i niewczesna myśl, że pewnie lepiej byłoby tej rośliny tutaj nie sadzić.

Do grupy roślin ozdobnych, które zachowują się jak uciążliwe chwasty należy między innymi gajowiec żółty (Galeobdolon luteum).

 

kwiaty gajowca

 

Jest to płożąca bylina o kształcie liści i pędów jak pokrzywa. Listki gajowca mają bardzo ciekawy, zielono-srebrny kolor i dość dobrze zimują pod śniegiem. Na wiosnę roślina bardzo szybko rozpoczyna wzrost, w maju okrywa się drobnymi, żółtymi kwiatami. Najlepiej czuje się na glebach żyznych i wilgotnych, w cieniu i półcieniu, ale bez problemu urośnie także na glebach słabszych i suchych. Gajowiec żółty to bardzo dobra roślina okrywowa pod drzewa i krzewy, jednak potrzebuje bardzo dużo przestrzeni. W dobrych warunkach z łatwością pokonuje inne byliny, trawę, a nawet mniejsze krzewy. Z pewnością nie utrzymamy go jako rośliny punktowej na rabacie. Dlatego zakup gajowca do ogrodu trzeba dobrze rozważyć. Jego uprawa możliwa jest albo na dużych powierzchniach, albo pod bardzo ścisłą kontrolą.

Inny ciekawy przykład rośliny ładnej, ale ekspansywnej stanowi bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea).

 

bluszczyk kurdybanek

 

Ta niewysoka, płożąca bylina, o licznych właściwościach zdrowotnych ma ładne, wachlarzowate listki i niebieskie kwiatki pojawiające się na początku maja. Dzięki niewielkim rozmiarom wciska się skutecznie i szybko pomiędzy rośliny rabatowe. Pędy kurdybanka szybko się ukorzeniają w wielu miejscach i wypielenie bywa bardzo trudne. Na dodatek bluszczyk chętnie przenosi się na trawę i bardzo dobrze radzi sobie w darni, nawet mimo koszenia. Na trawniku szczególnie ekspansywny bywa w półcieniu, gdzie trawa wolno rośnie. Bluszczyk występuje także w odmianie ‘Variegata’ – z liśćmi w białe plamy i jest naprawdę uroczy. Ale gdy wymknie się spod kontroli, zachowuje się jak prawdziwy, uciążliwy chwast.

Wśród krzewów rośliną „trudną” jest np. złotlin japoński (Kerria japonica).

 

złotlin japoński

Złocisty złotlin kwitnie w tym samym czasie, co tulipany.

 

Ten ciekawy gatunek, wykształcający wiosną burzę kulistych, żółtych kwiatów szybko się rozrasta i zajmuje przestrzeń o średnicy około 2 m. Ale to tylko na początku. Puszczony samopas, za pomocą odrostów korzeniowych otacza się rojem swoich dzieci i metodycznie zwiększa swój zasięg. Na szczęście roślina nie rozrasta się w takim tempie, jak opisane wcześniej byliny, które wymagają przycinania nawet kilka razy w roku. Przegląd otoczenia złotlinu musimy wykonać przynajmniej raz na rok, a powstałe odrosty należy usunąć (jesienią lub wiosną można je oczywiście wykorzystać do posadzenia w nowym miejscu).

Przeczytaj także o innych „trudnych” roślinach ogrodowych, takich jak chmiel, podagrycznik pospolity ‘Variegatum’, rdestowiec ostrokończysty oraz barszcz Sosnowskiego.

You might also like More from author

Leave A Reply