Piwonie pięknie zadbane

2

Piwonia jest rośliną długowieczną, odporną na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Nie jest wrażliwa na mróz, dzielnie znosi też krótkie okresy suszy, choć czasami za cenę utraty pąków kwiatowych. Na dobrze przygotowanym stanowisku może przetrwać dziesięć i więcej lat, wciąż pięknie kwitnąc. Szczególnej opieki wymaga jedynie w pierwszym roku po posadzeniu, potem staje się niezawodnym elementem ogrodu.

Wybierając stanowisko dla piwonii pamiętajmy, że roślina najlepiej czuje się na miejscu słonecznym lub półcienistym, na przepuszczalnej glebie. Im ziemia jest bardziej zasobna w składniki odżywcze, tym mniejsza będzie potrzeba corocznego zasilania piwonii. Na glebach ubogich dodatek obornika lub kompostu jest konieczny, inaczej roślina będzie kwitła słabo lub wcale.

Piwonie zakupione w donicach sadzimy od wiosny do jesieni, dopóki ziemia nie zamarznie. Rośliny z gołym korzeniem najlepiej sadzić pod koniec lata, na przełomie sierpnia i kwietnia lub bardzo wczesną wiosną. Taki termin jest optymalny, ponieważ piwonie najlepiej ukorzeniają się przy niskiej temperaturze gleby. Ładna sadzonka piwonii powinna mieć kilka jędrnych, grubych korzeni oraz od dwóch  do pięciu dużych pąków, z których wiosną rozwiną się nowe pędy. Należy pamiętać, że częstą przyczyną niepowodzeń w uprawie piwonii jest zbyt głębokie sadzenie karp. Dlatego zadbajmy, aby pąki pędowe piwonii przykryć najwyżej pięciocentymetrową warstwą ziemi. Rośliny posadzone zbyt głęboko nie będą kwitły nawet na najlepszym podłożu.

W pierwszym roku po posadzeniu dbamy, aby piwonia miała stale wilgotną glebę. Jeśli na pędach pojawią się pąki, usuwamy je (można zostawić najwyżej jeden), aby wzmocnić roślinę. W kolejnych latach roślina wymaga wilgotnej gleby od maja do połowy sierpnia, kiedy najpierw kwitnie, a potem zawiązuje pąki na następny rok. Jeśli lato jest suche, należy wtedy pamiętać o podlewaniu. Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne obejmują przygotowanie podparcia dla ciężkich kwiatów – pędom zazwyczaj trudno utrzymać kwiatostany po obfitych deszczach. Przekwitłe kwiaty obcinamy u nasady pędów. Jesienią warto roślinę podsypać kompostem. Na glebach ubogich wczesną wiosną zasilamy piwonię nawozami wieloskładnikowymi.

Zadbana piwonia z roku na rok wykształca coraz więcej pędów kwiatowych. Bukiet kwiatów możemy także zabrać do domu, pięknie pachną i długo postoją w wazonie. Starajmy się jednak nie wycinać zbyt dużo kwiatów z jednego krzewu – ponieważ obcinając pędy z liśćmi osłabiamy roślinę.

You might also like More from author

2 Comments

  1. Janka says

    Czy należy obcinać przekwitłe kwiaty ?

  2. JolaP says

    Koniecznie!. Po pierwsze, na zasychających płatkach chętnie rozwijają się grzyby – a w tak deszczowym roku, jak ten to może być poważna plaga. Poza tym piwonia wykształca torebki nasienne i marnuje swoją energię na coś, czego nie potrzebujemy. No i estetyka na tym zyska. Obcinamy zwiędłe główki kwiatowe co najwyżej z jednym liściem.

Leave A Reply