Jak skosić trawnik w miejscach trudno dostępnych?

0

Podstawowym sprzętem do koszenia trawy jest dobra kosiarka. Niestety, to urządzenie nie jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarka trawnika czy ogrodu, dlatego do bardziej precyzyjnych prac poleca się inne urządzenia. Najpopularniejsze z nich to podkaszarka oraz nożyce do trawy. Który z tych sprzętów wybrać?

Do jakich miejsc tradycyjna kosiarka nie dotrze?

Każdy trawnik lub ogród ma takie miejsca, których nie da się skosić, używając klasycznej kosiarki. Są to przede wszystkim brzegi trawnika (szczególnie jeżeli nasz ogródek kończy się płotem), miejsca dookoła drzew, krzewów czy rabatek z kwiatami, kręte ścieżki czy po prostu tam, gdzie trawa rośnie na stromej albo nierównej powierzchni. Trzeba pamiętać, że żaden ogród nie jest idealnie otwarty i zawsze znajdą się jakieś zakamarki, do których trudno będzie dotrzeć. Może się też zdarzyć, że będziemy zmuszeni do skoszenia naprawdę wysokiej trawy albo nawet chwastów, a z tym tradycyjna kosiarka może mieć spore problemy.

Jak działa podkaszarka do koszenia trawy w trudno dostępnych miejscach?

Podkaszarka to nieduże urządzenie, dzięki któremu można przycinać trawę i chwasty w trudno dostępnych miejscach. Zasada działania tego sprzętu jest bardzo prosta – na obrotową głowicę nawija się nylonową żyłkę lub montuje specjalne noże, które ścinają trawę podczas pracy sprzętu.

Rodzaj głowicy, żyłki i noży jest bardzo ważny i wpływa na jakość pracy oraz komfort użytkowania podkaszarki. Odpowiednio dobrany przekrój żyłki lub właściwy rodzaj noża (do wyboru mamy plastikowe i metalowe) wpływa na szybkość i jakość cięcia. Jeżeli chodzi o głowicę, to możemy wybierać pomiędzy modelami ręcznymi, półautomatycznymi i automatycznymi. Najwygodniejsza w obsłudze jest oczywiście ta ostatnia, bo nie wymaga od nas żadnej dodatkowej pracy związanej z kontrolowaniem stanu żyłki lub noży czy wysuwaniem żyłki po skończonej pracy.

Bardzo ważną cechą podkaszarki do trawy jest jej sposób zasilania. Od tego zależy, czy będzie Ci  się wygodnie i komfortowo pracowało. Kiedyś sporą popularnością cieszyły się modele elektryczne, bo to ekologiczny i cichy sprzęt, ale warto wziąć pod uwagę to, że długość kabla może być pewnym ograniczeniem podczas koszenia oraz trzeba uważać, żeby przypadkiem nie uszkodzić przewodu zasilającego.

Obecnie coraz większą popularność zyskują podkaszarki akumulatorowe, które mają podobne parametry co te elektryczne, ale nie są wyposażone w kłopotliwy kabel zasilający. Podczas zakupów trzeba jedynie zwrócić uwagę na pojemność baterii, tak aby akumulator nie rozładowywał się zbyt szybko. Jeśli mamy duży ogród dobrym wyborem będzie model z dwoma akumulatorami (kiedy jedna bateria się wyczerpie, sprzęt automatycznie przełączy się na drugą).

Jeżeli chodzi o podkaszarki spalinowe, to nie poleca się ich do domowych trawników i ogródków. Takie modele są ciężkie, głośne i wydzielają spaliny. To raczej sprzęt dla profesjonalistów, którzy podczas pracy muszą skosić bardzo duży obszar np. wiele trawników miejskich.

Szukasz nowej podkaszarki do swojego ogrodu? Ten ranking pomoże Ci podjąć decyzję: Podkaszarki do trawy: jaką wybrać? Ranking najlepszych podkaszarek>>.

Jak działają nożyce do trawy?

Nożyce do trawy przydadzą się do przycinania obrzeży trawnika, wycinania nierówności w pobliżu ścieżek czy rabatek z kwiatami oraz kształtowania krzewów. Tego typu sprzęt znajdziemy w wersji ręcznej oraz akumulatorowej.

Te pierwsze przypominają zwykłe nożyczki, jednak modele dobrej jakości są dodatkowo wyposażone w system sprężynowy ułatwiający cięcie i zmniejszający zmęczenie dłoni. Jeżeli chodzi o nożyce akumulatorowe, to nie wymagają od nas użycia żadnej siły, więc można za ich pomocą w łatwy sposób podciąć wiele wystających gałązek u krzaków lub szybko przyciąć trawę w trudno dostępnych miejscach w całym ogrodzie. Wystarczy tylko uruchomić urządzenie i zbliżyć do obszaru, który wymaga wyrównania.

Nożyce do trawy czy podkaszarka – co wybrać?

Wybór urządzenia do przycinania trawy w trudno dostępnych miejscach zależy tylko od tego, ile takich miejsc mamy w ogrodzie. Jeżeli musimy wykosić trawę obok wielu drzew, krzewów, rabatek kwiatowych i wzdłuż obrzeży to lepszym wyborem będzie podkaszarka. Natomiast w sytuacji, gdy bardziej zależy nam na pracach precyzyjnych np. kształtowaniu krzewów, a trawę będziemy przycinać tylko w kilku kłopotliwych miejscach, to postawmy na nożyce do trawy. Może się również okazać, że Twój ogród będzie wymagał obu tych sprzętów.

Podczas zakupów zwróć uwagę na sprzęt wysokiej jakości, który posłuży długie lata. Dobrym wyborem będą urządzenia marki Kärcher.

  • Jeżeli chcesz wydać około 300 zł na podkaszarkę, przyjrzyj się modelowi LTR 18-25, który jest kompaktowy, umożliwia pracę oburącz i został wyposażony w automatyczną regulację skręconej żyłki oraz w obrotową głowicę.

  • Jeśli Twój budżet to ok. 500 zł, dobrym wyborem będzie LTR 18-30. Ma on wszystkie zalety poprzedniego modelu, a dodatkowo może się pochwalić teleskopowym uchwytem, który można idealnie dopasować do wzrostu operatora. Obrotowa i regulowana głowica jest w stanie dotrzeć nawet pod bardzo niskie przeszkody np. gałęzie krzewów.

  • W przypadku nożyc akumulatorowych polecany jest model GSH 18-20. Wyposażony w nożyce do trawy i krzewów oraz beznarzędziowy system ich montażu zaskoczy Cię lekkością pracy, łatwością obsługi i fryzjerską precyzją cięcia.

Czytaj więcej na: Porady, Rankingi i Inspiracje Kärcher >>

You might also like More from author

Leave A Reply