Inspekt a rozsadnik – co wybrać?

0

Każda osoba, która uprawia rośliny we własnym ogródku powinna wiedzieć w jaki sposób przyspieszyć wzrost roślin oraz ułatwić sobie tworzenie sadzonek pod uprawę. W tym celu możemy wykorzystywać szereg rozwiązań, wśród których najpopularniejsze są inspekty oraz rozsadniki. Czym się różnią? Jakie pełnią funkcję? Jakie z rozwiązań warto wybrać? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Czym jest inspekt?

Mówiąc najprościej, inspekt to rodzaj małej, niewysokiej szklarni, w której uprawia się rośliny w pierwszej fazie ich wzrostu, wczesną wiosną. Może być wykonany ze szkła lub folii. Przykłady inspektów oraz rozsadników jak np. w sklepie Ogrodosfera.pl bądź na Allegro czy Ceneo. Przyjmuje różne postacie – od niewysokich, okrągłych tuneli, po szklane “domki” o niedużej wysokości. Inspekt ma na celu ochronę roślin przed wiatrem, mrozem, pomaga również w osiągnięciu optymalnej dla wzrostu roślin temperatury.

Inspekt (mini szklarnia) marki Palram fot. palramapplications.com

Do czego służy rozsadnik?

Rozsadnik to rozwiązanie, które jak sama nazwa wskazuje ma pomóc nam w uzyskiwaniu sadzonek roślin, które potem przesadzimy we właściwe miejsce wzrostu. Możemy wykonać go bezpośrednio na ziemi ogródka lub skorzystać w wygodnych skrzynek lub klombów. Obecnie rozsadniki wykonywane są w wielu różnych wymiarach i kształtach, dzięki czemu możemy bez problemu dobrać odpowiednie rozwiązanie. W rozsadnikach najczęściej wysiewa się zioła oraz rośliny ozdobne. Możemy jednak również uprawiać w nich sadzonki pomidorów, truskawek oraz niewielkie krzewy.

Co wybrać?

Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam na przyspieszeniu wzrostu roślin wczesną wiosną wówczas postawmy na inspekt. Dzięki osłonie z folii lub szkła temperatura w inspekcie jest wyższa niż na zewnątrz. Daje nam on również możliwość hodowli wielu różnych roślin – nie tylko warzyw czy ziół, ale również roślin ozdobnych. Inspekt nie wymaga również przesadzania roślin. Wystarczy bowiem demontaż konstrukcji w późniejszej fazie wzrostu roślin.

Jeśli zaś zależy nam na tym, by pozyskać jak najwięcej sadzonek danej rośliny, które będziemy później przesadzać – rozsadnik sprawdzi się doskonale.

Przykład rozsadnika aluminiowego marki Vitavia. fot. vitavia.com

Gdzie powinniśmy umieścić inspekt lub rozsadnik?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na budowę inspektu czy też rozsadnika powinniśmy wybrać odpowiednie miejsce, w naszym ogrodzie. Dzięki temu zagwarantujemy sobie szybszy wzrost roślin. Najlepszym miejscem na inspekt lub rozsadnik są te części ogrodu, które są maksymalnie nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru.

Krótki poradnik o skonstruowaniu własnego inspektu/rozsadnika (DIY)

Przygotowanie własnego inspektu lub rozsadnika nie jest trudne. Obecnie możemy skorzystać z gotowych skrzyń w przypadku rozsadników lub szklanych i foliowych tuneli, które doskonale sprawdzają się w przygotowaniu inspektów. Potrzebujemy jedynie wysokiej jakości ziemi, w której umieścimy nasiona. Po złożeniu konstrukcji i wypełnieniu podłoża ziemią wystarczy wysiać nasiona. Jeśli zaś chcemy samodzielnie skonstruować rozsadnik potrzebujemy grubego drutu, z którego wykonamy konstrukcję – następnie za pomocą kleju przytwierdzamy do niego grubą, przezroczystą folię. Jeśli zaś zdecydujemy się na mini szklarnię postawmy na drewniane listewki, do których przymocujemy kawałki szyb o odpowiednich wymiarach za pomocą silikonu.

You might also like More from author

Leave A Reply