Które narzędzia pomogą nam w sprzątaniu ogrodu

0

Ogród to idealne miejsce do wypoczynku. Zanim jednak zorganizujemy sobie taką przestrzeń, powinniśmy o nią odpowiednio zadbać. W sprzątaniu i utrzymaniu porządku pomogą nam systematyczność i odpowiednie narzędzia do ogrodu.

Właściwy moment na rozpoczęcie porządków w ogrodzie to koniec zimy. Bez względu na to, czy ta pora roku była śnieżna, czy nie, pracy będzie sporo, ponieważ zima potrafi być bezwzględna zarówno dla roślin, jak i ogrodowego otoczenia. Od czego należy zacząć?

Konserwacja, sprzątanie i co oprócz tego?

Zanim w ogrodzie pojawią się piękne grządki i równo przycięta trawa, czeka nas sporo pracy. Dopiero za jakiś czas będziemy mogli cieszyć się luksusem zbierania szklarniowych upraw oraz możliwością relaksowania się w przyjaznym otoczeniu. Nie powinniśmy wykonywać tak poważnej pracy „gołymi” rękami. W wielu sprawach mogą nas wyręczyć lub przynajmniej wesprzeć przydatne narzędzia do domu i ogrodu. To może być np. drobny sprzęt, który przyda się zarówno przy porządkowaniu grządek, jak i do wielkiego sprzątania posesji (np. taczka na gruz po remoncie lub ziemię). Pobojowisko, jakie wyłoni się po zimowo-wiosennych roztopach, wymagać będzie sporych nakładów pracy. Na ziemi pełno będzie gnijących liści wydzielających nieprzyjemny zapach, połamanych przez wiatr i śnieg gałęzi, a także kępek wyrwanej trawy, zwierzęcych odchodów i masy przypadkowych śmieci. Od czego więc zacząć, skoro problemów jest aż tyle? Najlepiej od odkrycia drzew, które zostały zabezpieczone przed działaniem niskich temperatur. Okrycia, jeśli są zużyte, trzeba wyrzucić do śmieci. Podobnie należy postąpić z uschniętymi gałęziami, które spadną na ziemię wraz z przykryciem. Dopiero po wykonaniu tych czynności powinniśmy zabrać się za generalne porządki, w których mogą pomóc narzędzia do ogrodu.

Przycinanie, grabienie, wyrzucenie śmieci

Najlepszym momentem na rozpoczęcie przycinania drzew po zimie jest wczesna wiosna, chociaż można to zrobić w ciągu całego okresu wegetacji (aż do sierpnia). Ważne, by używać właściwych narzędzi. Do najgrubszych konarów najodpowiedniejsze będzie piła elektryczna lub spalinowa. Z cieńszymi gałęziami poradzi sobie ręczna piła typu lisi ogon. Do usuwania najdrobniejszych gałązek powinien wystarczyć sekator. Jeśli jednak okaże się, że ręczne nożyce nie są w stanie ich przeciąć, wówczas należy sięgnąć po elektryczne. Nie wszystkie gałęzie da się przyciąć, stojąc na ziemi. Czasami nawet z drabiny trudno do nich sięgnąć. W takim przypadku musimy użyć sekatora na teleskopowym wysięgniku. Wszystko, co spadnie na ziemię podczas przycinania, wrzucamy do rozdrabniarki do gałęzi. Ścinki posłużą później np. jako kompost. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich czynności możemy zabrać się za dokładne sprzątanie ogrodu. Chodzi tu m.in. o wygrabienie z trawy uschniętych źdźbeł, liści i śmieci. Po zimie może się też okazać, że w trawniku pojawiły się poważne ubytki. Wówczas musimy zając się dosiewaniem trawy, nawożeniem i sadzeniem nowych roślin.

You might also like More from author

Leave A Reply