Trampoliny ogrodowe – efekty zdrowotne skakania na trampolinie

0

Trampoliny to te przedmioty o wielkich gabarytach, które stanowią jedne z najbardziej pożądanych „zabawek” wśród dzieci. Trampolina wyzwala pokłady energii. Daje też niesamowitą dawkę uśmiechu na twarzach najmłodszych, ale i starszych użytkowników.

Trampolina to czas dla Ciebie!

Pozwalając dziecku skakać na trampolinie, zyskujesz naprawdę sporo. Przede wszystkim… czas dla siebie. Mimo że dzieci powinny być pilnowane podczas zabawy na trampolinie, Ty i tak będziesz mieć nieco wolnego czasu. Możesz usiąść bowiem w cieniu pobliskiego drzewa, przyglądając się dziecięcym wyczynom, a jednocześnie czytając książkę. Jeśli masz podzielność uwagi, nikomu nic się nie stanie.

Poza tym trampolina to także dobre narzędzie do tego, by samemu dać się porwać zabawie. Trampoliny dla dorosłych to również duża dawka uśmiechu i zabawy i sposób na spędzanie wolnego czasu.

trampolina - trampoliny

Trampolina – przygotuj się do skoków

Poza tym trampolina to mnóstwo zalet dotyczących zdrowia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tylko umiejętne skakanie na trampolinie da pozytywne efekty w postaci wpływu na zdrowie. Nieprzestrzeganie podstawowych zasad może doprowadzić do odwrotnych skutków.

Umiejętne skakanie to przede wszystkim wybór odpowiedniego stroju. Na trampolinę nie powinno się wchodzić w butach, ale w skarpetkach antypoślizgowych, które najlepiej trzymają się podłoża. Ponadto trampoliny wymagają zdjęcia takich elementów jak długie kolczyki, zegarki, paski itd. Dzięki temu nie zrobimy krzywdy ani sobie, ani komuś. Warto też przed wejściem na trampolinę dobrze jest wykonać krótką rozgrzewkę, co pozwoli się przygotować do energicznych skoków. Rozgrzane stawy skokowe nie zrobią niespodzianki w trakcie skoków.

Przy skakaniu istotne są również kwestie typowo techniczne. Musisz wiedzieć, że prawidłowe skakanie, które nie odbije się potem na zdrowiu poprzez chociażby ból kolan, powinno być przemyślane. Skacząc, powinieneś znajdować się w pozycji lekko rozkrocznej na ugiętych nogach i lądować na obie stopy. Staraj się o tym pamiętać przy każdym skoku. Po pewnym czasie wyćwiczysz sobie technikę skoków, dzięki której to wszystko będzie się odbywało w sposób naturalny.

Trampoliny i korzyści ze skakania

Umiejętne skakanie na trampolinie może dać następujące pozytywne efekty:

–   poprawia kondycję i wydajność organizmu – zarówno u dzieci, jak i u dorosłych,

–   poprawia przemianę materii,

–   pobudza i wzmacnia wszystkie grupy mięśni,

–   wspomaga utrzymywanie równowagi,

–   pozwala spalać tkankę tłuszczową,

–   wpływa na polepszenie nastroju przez produkcję endorfin,

–   usprawnia pracę mózgu,

–   redukuje napięcie i stres.

trampoliny - trampolinaTrampolina – co z negatywami?

Kontuzje zdarzają się w każdym sporcie. Jeśli nie spróbujesz, nie dowiesz się, jak to jest wykonywać ćwiczenia prawidłowo. Oczywiście skacząc na trampolinie, możesz nabawić się kontuzji, jednak umiejętność i doświadczenie w skakaniu sprawiają, że można się na tyle wyćwiczyć w technice, że kontuzje nie będą nam straszne.

Trampolina pozwala efektywnie spędzać wolny czas. A negatywy – jeśli takie mielibyśmy wymienić – to chyba tylko utrata poczucia czasu, bo ta zabawa naprawdę wciąga.

You might also like More from author

Leave A Reply