Kiedy siać, zbierać i odpoczywać w zgodzie z fazami Księżyca

0

Prace ogrodnicze muszą przebiegać  zgodnie z kalendarzem biologicznym. Rośliny ogrodowe dla prawidłowego wzrostu wymagają określonej ilości światła słonecznego i  odpowiedniej temperatury. Mając ogrzewaną szklarnię, możemy oczywiście  siać i zbierać bez liczenia się z warunkami klimatycznymi, ale jeśli uprawiamy ziemię pod gołym niebem, takiej możliwości nie ma. Właśnie dlatego każdy sezon powinniśmy rozpocząć nie tylko od planu nasadzeń, rysunku nowych rabat i układu poszczególnych grządek w warzywniku, ale również od przygotowania dokładnego harmonogramu czasowego poszczególnych ogrodowych przedsięwzięć.

Wpływ Księżyca 2016

Planując prace ogrodnicze na następny sezon warto sięgnąć po poradnik przygotowany przez Witolda Czuksanowa pt. „Wpływ Księżyca 2016”, w którym autor szczegółowo opisuje najważniejsze ogrodowe obowiązki nie tylko na każdy miesiąc sezonu, ale wręcz na każdy dzień. Odnosząc się do kalendarza księżycowego, czyli w oparciu o jego fazy,  wskazuje najlepsze dni na siewy, zbiory i pielęgnację roślin, a także czas odpoczynku ogrodnika, kiedy żadnych istotnych prac najlepiej nie podejmować. Korzystając z porad napisanych w gawędziarskim stylu dowiemy się m.in., kiedy najlepiej przygotować rozsadę, jak prawidłowo uprawić podłoże, jak efektywnie zasilać rośliny i w jaki sposób zapobiegać i zwalczać ich choroby bez narażania środowiska naturalnego. W poradniku znajdziemy wiele ciekawostek i osobistych doświadczeń autora z uprawy własnego ogrodu. A także przepisy kulinarne pozwalające zamienić ogrodowe plony na pyszne dania, przetwory na zimę czy nalewki.

Poradnik „Wpływ Księżyca 2016” to z pewnością wartościowa pozycja dla osób rozpoczynających swoją przygodę z ogrodnictwem, ale nie tylko. Chociaż po kilku sezonach każdy ogrodnik listę aktualnych prac ma już z reguły we własnej głowie, jednak czasami warto sprawdzić, czy o czymś nie zapomnieliśmy. Zaniedbania mogą wpłynąć na pogorszenie plonów albo opóźnienie zbiorów – a nikt przecież nie lubi, gdy jego praca idzie na marne. Dlatego lepiej skorzystać z porad fachowego ogrodnika i przez cały sezon cieszyć się pięknie zadbanym ogrodem.

„Wpływ Księżyca 2016”

Witold Czuksanow

Wydawnictwo ZYSK I S-KA

Zdjęcia w artykule dostraczone przez wydawcę.

You might also like More from author

Leave A Reply