Czy wiesz, co to jest ogławianie?

0

Ogławianie roślin rabatowych i krzewów
Ogławianie nie jest trudnym zabiegiem pielęgnacyjnym, ale wymaga systematyczności. Polega na konsekwentnym usuwaniu zwiędłych i przekwitłych kwiatostanów razem z zawiązanymi torebkami nasiennymi i ma spore znaczenie dla kondycji roślin, ich zdolności do dalszego kwitnienia w obecnym lub przyszłym sezonie.

Dlaczego ogławiamy rośliny kwitnące?
Choć kwiaty wykształcane przez rośliny ozdobne są najważniejszym celem dla ogrodnika, to głównym zadaniem rośliny jest wytworzenie nasion, które zapewnią dalsze istnienie gatunku. Dlatego tuż po kwitnieniu wszystkie siły witalne rośliny skierowane są na prawidłowe ich odżywienie. W efekcie posiada ona mniej energii na wykształcanie liści i korzeni, a w przypadku roślin powtarzających kwitnienie kolejne pąki są mniej intensywnie zawiązywane lub w ogóle nie pojawiają się. Gatunki wytwarzające organy spichrzowe (np. cebule) gromadzą mniej zapasów na następny sezon. Zwiędłe płatki kwiatów brzydko wyglądają, a na dodatek, przy większej ilości opadów stanowią znakomitą pożywkę dla grzybów i bakterii.
Usunięcie zwiędłych kwiatów i zawiązków nasion eliminuje te wszystkie zagrożenia, pozwalając na lepsze rozrastanie się roślin i obfite kwitnienie.

Czy wszystkie rośliny ogławiamy?
Kwiaty bulwiaste i cebulowe – ogławiamy większość z nich, w tym tulipany i narcyzy (poza gatunkami botanicznymi), szachownice, dalie, mieczyki, lilie, krokosmie, eukomisy. Nasiona pozostawiamy roślinom łatwo rozsiewającym się, kwitnącym na naturalizowanych rabatach. Zwykle są to cebulice, przebiśniegi, krokusy, śnieżniki i ranniki, które dzięki temu szybciej zarastają obsadzone powierzchnie.
Kwiaty jednoroczne i byliny – ogławiamy w zdecydowanej większości. Wyjątkiem są te rośliny, które chcemy rozmnożyć z nasion. Przekwitłe kwiatostany pozostawiamy również wtedy, gdy zasuszone torebki nasienne po prostu ładnie wyglądają i będą zdobić rabaty nawet w czasie zimy. A jeśli lubimy w ogrodzie ptasie wizyty, to nie obcinajmy główek nasiennych roślinom wytwarzającym nasiona zjadane chętnie przez ptaki (np. jeżówka, rudbekia, słoneczniki i trawy ozdobne).
Krzewy ozdobne – ogławianie stosujemy przede wszystkim u gatunków wykształcających dorodne kwiaty, głównie w przypadku róż, różaneczników i bzów. Zabieg ten podnosi estetykę roślin, zwiększa zdolność zawiązywania pąków na sezon obecny lub następny i zapobiega rozwojowi chorób. Krzewy, które wykształcające drobne kwiaty (np. forsycja, tawuła, jaśmin, krzewuszka) nie wymagają ogławiania. Z reguły nie obcinamy również kwiatostanów hortensji, które są bardzo dekoracyjne przez wiele miesięcy po przekwitnięciu.

Ogławianie – jak i kiedy?
Do ogławiania możemy przystąpić wtedy, gdy dojrzymy pierwsze oznaki więdnięcia płatków, a kwiaty zaczynają tracić na dekoracyjności. Przy pomocy ostrego sekatora wycinamy ostrożnie kwiatostany u nasady, starając się nie uszkodzić sąsiednich pędów lub pąków. W przypadku niektórych roślin o kruchych pędach (np. tulipany, różaneczniki)  kwiatostany bez trudu wyłamujemy ręcznie. Ogławianie wykonujemy systematycznie w trakcie całego okresu kwitnienia roślin.

You might also like More from author

Leave A Reply