Cieniste rabaty cz. II
O ogólnych zasadach wyboru roślin na rabaty w miejscach cienistych pisaliśmy już w artykule Cieniste rabaty cz. I . Poniżej przedstawiamy rośliny, które mają szansę przetrwania w najtrudniejszych warunkach ogrodowych, czyli tam, gdzie panuje cień i jest dość sucho. W ogrodach na glebach przepuszczalnych takie miejsca znajdują się zwykle przy północnych i północno-wschodnich ścianach domów i pod koronami płytko korzeniących się drzew, takich jak brzozy, czy świerki.
Rabaty suche, cieniste i półcieniste, najlepsze rośliny:
• Bergenia (Bergenia) – jej różowe kwiaty pojawiają się w maju, posiada zimozielone liście. Jest to długowieczna, wytrwała bylina, która będzie dobrze rosła także na słońcu – ale potrzebuje więcej wilgoci. Bergenia nie rozrasta się zbyt agresywnie, łatwo utrzymać ją na zaplanowanej powierzchni.
• Gajowiec żółty (Lamium galeobdolon)- posiada dekoracyjne, półzimozielone liście. Szybko rozpoczyna wegetację, zakwita na żółto. Bardzo szybko zadarnia obsadzone miejsca i z łatwością zdominuje inne, mniej ekspansywne byliny.
• Jasnota plamista (Lamium maculatum) – występuje w kilku odmianach uprawnych różniących się zabarwieniem liści. Wykształca drobne, białe kwiaty, jest niezwykle odporna na niekorzystne warunki, agresywnie zajmuje nowe powierzchnie rozprzestrzeniając się dzięki rozłogom. Świetnie rośnie także na słońcu. „Wpuszczona” na kwiatowe rabaty raczej zdominuje sąsiednie rośliny (dzika jasnota to uciążliwy chwast). W cieniu natomiast przetrwa tam, gdzie nic innego sobie nie poradzi.
• Kocimiętka Fassena (Nepeta faassenii) – posiada dekoracyjne szare liście i zebrane w długie kłosy drobne, niebieski kwiaty. Kwitnienie rozpoczyna w maju. Jeśli zetniemy przekwitłe kwiatostany, zakwitnie powtórnie. Jest bardzo odporna na suszę i niezbyt groźna dla sąsiedztwa – nie rozrasta się zbyt mocno. Wytwarza charakterystyczny, mocny zapach.
• Kokoryczka wielkokwiatowa (Polygonatum multiflorum) – w maju na długich łodygach rozwija ładne, dzwonkowate kwiaty. Dorasta do 60 cm wysokości i ładnie zadarnia obsadzone powierzchnie. Jej liście zanikają w drugiej części lata.
• Konwalia majowa (Conwalaria majalis) – choć preferuje gleby wilgotne, to zwykle do rozwoju wystarcza jej wody zgromadzonej w glebie przez okres zimy. Zakwita w maju, rozrasta się dzięki silnym kłączom.
• Przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla molis) – dekoracyjny ze względu na ładny kształt liści i delikatne, jasnożółte kwiaty pojawiające się w maju. Roślina niezbyt agresywna.