Dlaczego trzmiele są potrzebne?

0

Czy wiecie, że trzmiele pomagają przy zapylaniu około 80% upraw w Europie? Zaraz po pszczole miodnej są one naważniejszymi zapylaczami. Tracąc je pożegnamy w pierwszej kolejności rzepak, maliny oraz rośliny strączkowe … potem stracimy jeszcze większą ilość podstawowoych dla naszej diety warzyw i owoców. Miałoby to znaczny wpływ na ekonomię, życie ludzi i oczywiście globalny kryzys. 

 

Fot. K Bellingham

Dzika łąka to najlepszy 'ogród’ dla trzmieli

 

W czym problem …

Nowoczesne sposoby uprawy roślin powodują, iż populacja trzmieli z roku na rok maleje. Małe poletka, łąki oraz tereny podmokłe zamieniane są w duże pola uprawne, na których szeroko stosuje się herbicydy i pestycydy. Wraz z tradycyjnym rolnictwem, z ukwieconymi obrzeżami pól oraz dróg i urozmaiconym wiejskim krajobrazem tracimy miejsca gnieżdżenia i żerowania owadów pożytecznych.  W Wielkiej Brytanii naukowcy biją na alarm – od roku 1930 kraj ten stracił aż 97% łąk, które oczywiście są naturalnym habitatem dla trzmieli. Powstrzymajmy się już dziś i zróbmy wszystko, aby ochronić piękne i pożyteczne środowisko naturalne naszego kraju, a tym samym ochronimy samych siebie.

 

Możemy pomóc  …

Właściciele działek, ogrodów i balkonów mogą zrobić bardzo dużo, aby pomóc trzmielom. Po pierwsze nie należy ich ignorować, ani się ich bać – uczmy swoje dzieci na czym polega ich rola w przyrodzie i przedstawiajmy je jako przyjazne oraz pożyteczne owady. Nie przeganiajcie ich z ogrodów, wręcz odwrotnie – sprawcie, aby odnalazły w nich swój habitat.

 

Fot. K Bellingham

Różnorodna roślinność zapewni trzmielom bogatą dietę. 

 

Ogród przyjazny dla trzmieli w pigułce:

• Ogród pielęgnowany bez chemii. Przecież opryskując inne insekty szkodzisz także tym pożytecznym!

• Ogród obsadzony powinien być jak najbardziej różnorodnie roślinnością kwitnącą od wiosny do jesieni. Zapoznaj się z rodzajami roślin miododajnych i staraj się, aby w każdym miesiącu (w sezonie) kwitły w nim przynajmniej dwa gatunki odpowiednie dla trzmieli. Pamiętaj, że bratki i begonie pełne oferują bardzo mało pokarmu dla insektów, a wypielęgnowany trawnik otoczony żywopłotem z żywotników to śmierć głodowa dla trzmieli!

• Pielęgnuj swój ogród w sposób świadomy – nie wycinaj do końca wszystkich chwastów, dzikich zakrzaczeń, starych drzew czy porośniętych poboczy, a zauważając gniazdo trzmieli chroń je.

• Instaluj w ogrodzie budki dla trzmieli.

• Jeśli nie masz w ogrodzie sadzawki, to pomyśl nad jej stworzeniem. Roślinność naturalnej sadzawki oraz jej obrzeży może stanowić świetny dodatek do diety trzmieli w twoim ogrodzie.

• Zapoznaj się z cyklem życiowym oraz rodzajami trzmieli i zaprzyjaźnij się na dobre z tymi przesympatycznymi włochatymi grubaskami.

 

You might also like More from author

Leave A Reply