Wrzosy w donicach na słoneczną jesień

0

Chłodne wrześniowe noce i pojawiające się od czasu deszczowe, zimne i wietrzne dni z reguły mają zgubny wpływ na pełne życia letnie kompozycje kwiatowe na balkonach i tarasach. Petunie, pelargonie, werbeny, begonie w jesiennym chłodzie tracą wigor i ładny wygląd, a nawet jedna, przypadkowa noc z małymi przymrozkami kończy się dla nich fatalnie. Od tego momentu zaczyna się czas królowania jesiennych piękności, wśród których warto zwrócić uwagę na wrzosy.

Fot. BotanicStock

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) dobrze znosi warunki pogodowe jesieni i bardzo często wykorzystywany jest do tworzenia przepięknych, delikatnych kompozycji. Nawet postawienie jednego okazu wrzosu w dekoracyjnej donicy daje dobry efekt, a zestawienie kilku przepięknych krzewinek z innymi równie odpornymi na chłody  roślinami to już mocno rzucająca się w oczy dekoracja.

Jakie rośliny kupić do pojemników?

1. Wrzosy znajdujące się w końcu lata w sprzedaży to rośliny kwitnące, a więc dobieramy je pod względem koloru kwiatów. Zwracamy uwagę także na barwę pędów i listków. Niektóre odmiany wykształcają np. intensywnie zielonożółte ulistnienie, które ma większą wartość dekoracyjną, niż same kwiaty. Do mniejszych donic bardziej nadają się odmiany karłowe, osiągające od 15 do 30 cm wysokości.

Fot. BotanicStock

2. Jako rośliny towarzyszące wybieramy te, które są odporne przynajmniej na niewielkie przymrozki – wtedy kompozycja będzie dekoracyjna także w październiku. Wrzosy sadzimy wspólnie ze złocieniami, trawami, zimozielonymi bluszczami, trzmielinami czy karłowymi iglakami. W donicy może się również znaleźć spokrewniona z wrzosami dabecja (Daboecia), która jest jednak mniej odporna na nasze zimy.

Fot. BotanicStock

Jak sadzić i pielęgnować jesienne kompozycje z wrzosami?

1. Dziko rosnące wrzosy porastają leśne suche i piaszczyste polany albo torfowiska. Do zdrowego wzrostu potrzebują lekkiej i przepuszczalnej gleby z dodatkiem próchnicy, o odczynie kwaśnym. Sadzone w ogrodzie muszą przynajmniej przez kilka godzin dziennie cieszyć się promieniami słonecznymi. Również na balkonie lepiej będą rosły od strony nasłonecznionej niż w całkowitym cieniu.

2. Pielęgnacja wrzosowej kompozycji polega w zasadzie na właściwym jej podlewaniu. Ziemia powinna być wilgotna, ale woda nie może zalegać w donicy. We wrześniu i październiku podlewamy donice zwykle co 2 – 3 dni – ponieważ ziemia już tak nie wysycha, jak latem. Dokarmianie nie jest koniecznie – wrzosom wystarczą składniki zawarte w próchnicznej ziemi.

Co zrobić z kompozycją na koniec sezonu?

1. Sezon na jesienne kompozycje w donicach kończy się wraz z większymi mrozami lub z opadami śniegu. Jeśli chcemy rośliny pozostawić na balkonie lub tarasie na zimę, to musimy zadbać o staranne owinięcie donicy – aby zabezpieczyć bryłę korzeniową przed przemarznięciem. Pamiętajmy jednak, że zabezpieczona donica musi mieć drożny odpływ dla wody.

2. Jeśli posiadamy ogród, to wraz z oznakami nadchodzącej zimy, gdy jeszcze ziemia nie jest zamarznięta, rośliny z kompozycji doniczkowej wysadzamy do gruntu – gdzie mają największe szanse na zdrowy wzrost i rozwój w przyszłym roku.

Przeczytaj, jak zrobić krok po kroku jesienną dekorację z wrzosem.

You might also like More from author

Leave A Reply