Własne warzywa i owoce, każdy może mieć ogród kuchenny

1

Jeśli myślicie nad założeniem własnego ogrodu kuchennego, to bez wahania zróbcie to. Nie słuchajcie głosu ‘rozsądku’ podpowiadającego, że przecież w sklepach można kupić taniej i lepiej – nie do końca jest to prawdą. W obliczu globalnej produkcji żywności, która poza pogonią za pieniądzem i możliwością dotarcia do jak największej liczby konsumentów nie uznaje cenionych przez nas wartości – musimy sami  o siebie zadbać.

 

Ogród kuchenny w Eden Project. Fot. K Bellingham

Tradycyjny ogród kuchenny.

 

Wielkość miejsca pod uprawę nie ma znaczenia. Najlepiej nadają się do tego tradycyjne ogródki oraz działki, ale równie dobrze można uprawiać warzywa, owoce oraz zioła na tarasach, balkonach czy nawet parapetach.  Najważniejsze jest aby zapewnić roślinom światło słoneczne, glebę oraz wodę, a także mieć sporo cierpliwości i posiadać umiejętność eksperymentowania – pamiętajmy, że nawet najbardziej genialny ogrodnik uczy się metodą prób i błędów.

 

Ogród kuchenny na tarasie. Hampton Court Flower Show 2012. Fot. K Bellingham

Kwiaty, zioła, warzywa w donicach i skrzynkach na tarasie. 

 

Uprawa własnego jedzenia to:

• Najlepszy sposób na kontrolę tego co jemy. Warzywa i owoce kupowane w sklepie najczęściej pochodzą z masowych upraw, na których regularnie stosowane są nawozy sztuczne i opryski chemiczne.

• Szansa na wyrwanie się z kręgu uprawianych na masową skalę wciąż tych samych odmian. Wiadomo przecież, że warzywa i owoce kupowane w supermarkecie nie są tam ze względu na ich walory smakowe – przedsiębiorcom chodzi głównie o odmiany najładniej wyglądające i o jak najdłuższym terminie przydatności do spożycia … dzięki temu mamy w sklepach pomidory o twardych skórkach i tysiące identycznie wyglądających jabłek.

 

Pomidory na balkonie. Chelsea Flower Show 2011. Fot. K Bellingham

Warzywa i kwiaty na nowoczesnym balkonie. 

 

• Życie w zgodzie z własnym sumieniem. Czy wiecie, że zbieranie, pakowanie oraz dystrybucja warzyw, owoców i ziół często kłócą się z etyką pracy i w dużym stopniu przyczyniają się do niszczenia środowiska naturalnego. Niesezonowe produkty kupowane w marketach często przylatują do nas aż z Afryki!

• Ogromna satysfakcja bycia człowiekiem i możliwość obcowania z przyrodą. Bez względu na płeć, wiek, wyznanie czy zawód – uprawa własnego ogrodu kuchennego wpływa na nas uspokajająco i przynosi spełnienie. Dla wielu z nas jest wspaniałym sposobem wyleczenia się z chorób cywilizacyjnych, przemęczenia a nawet depresji.

 

Warzywa i zioła na rabacie ozdobnej. Chelsea Flower Show 2011. Fot. K Bellingham

Na rabatach ozdobnych posadzono również warzywa i zioła. 

Pobierz Terminarz siewu warzyw

You might also like More from author

1 Comment

  1. aga says

    Uprawa własnych warzyw to naprawdę ogromna frajda, szczególnie gdy na codzień pracujemy w biurach i innych miejscach pod dachem, w oddaleniu od zieleni i świeżego powietrza.

Leave A Reply