W warzywniku u Pani Elizabeth MacLeod Matthews

0

Warzwnik Pani Elizabeth MacLeod Matthews przy Chenies Manor charakteryzują pewne ważne cechy, które często powtarzaja się w angielskich ogrodach kuchennych. Sprawiają, iż ogrody te są piękne i praktyczne – są oazą spokoju, rajem dla natury i miejscem relaksu dla właściciela. Oto najważniejsze z tych cech:

Jest to miejsce zarówno użytkowe, jak i ozdobne. Wśród umiejętnie prowadzownych drzewek i krzewów owocowych oraz warzyw i ziół rosną tu byliny i kwitnace krzewy ozdobne. Ścieżki wytyczone są równiutko przyciętym żywopłotem z bukszpanu, a na rabatach ustawione są ozdobne obeliski – tak sobie, bez powodu … po prostu wyglądają ładnie – przecież warzywnik też może być piękny.

 

Warzywnik w Chenies Manor. Fot. K Bellingham

 Żwirowe ścieżki obsadzone są masowo kocimiętką. Po pergolach i starych drzewach pną się róże i chmiel w złotej odmianie.

 

Na zagonach wśród warzyw rosną także rzędy kwiatów z przeznaczeniem na kwiat cięty. Na początku sezonu są to narcyzy i tulipany, a w miarę ocieplania się zaczynają kwiatnąć wieczorniki damskie, goździki, groszki pachnące, róże (również pnące). W środku sezonu właścicielka zbiera do wazonu naręcza dalii, kosmosów innych kwiatów jednorocznych.

 

Warzywnik w Chenies Manor. Fot. K Bellingham

 Śliczny warzywnik jest miejscem uprawy warzyw i ziół, które stanowią podstawę letnich potraw właścicielki. Na pierwszym planie widać kolorowe sałaty, potem pory i karczochy.

Ogród jest usytuowany na terenie starego warywnika, który otoczony jest wysokim murem z cegły. W dzisiejszych czasach właściciekla nie wykorzystuje całej jego powierzchni – warzywa i kwiaty uprawiane są zaledwie na kilku kwaterach. Pozostałe części zajmuje stary sad i rozległy trawnik rekreacyjny, w którym ogrodnicy regularnie wycinają kosiarką celtycki labirynt. W Anglii prawie każdy warzywnik otoczony jest murem lub żywopłotem z grabu, głogu lub cisu.

 

Warzywnik w Chenies Manor. Fot. K Bellingham

 Aby dodatkowo upiększyć swój warzywnik, Pani Elizabeth rozstawia na jego terenie duże gliniane donice z roślinnością sezonową – na zdjęciu widać drobne bratki.

 

Przy Chenies Manor Gardens ogrodnicy sami rozmnażają rośliny w niewielkiej szklarence, która znajduje się w ciepłym, zacisznym narożniku warzywnika. Szklarenka wypełniona jest niewielkimi doniczkami wypełnionymi podrośniętymi już siewkami kwiatów jednorocznych oraz sadzonkami ziół. Na podłodze stoi kilka skrzynek z ukorzenionymi sadzonkami cisów na żywopłot – w ten sposób właścicielka zaoszczędzi sporo pieniędzy, a i młody żywopłot lepiej sie przyjmie niż zakupione w szkółce duże rośliny w donicach.

 

Warzywnik w Chenies Manor. Fot. K Bellingham

 Po podrośnięciu te sadzonki botanicznych pelargonii powędrują do dużych glinianych donic, które zostaną ustawione w ogrodzie.

 

Przyjazny dla ptaków i insektów – to jest podstawa angielskich ogrodów XXI wieku. Ścieżka przecinająca cały teren ogrodu otoczonego murem obsadzona jest masowo kocimiętką, która wraz z innymi miododajnymi roślinami posadzonymi w warzywniku karmi tysiące insektów. Właścicielka ogrodu bierze nawet udział w ogólnokrajowej akcji pomocy dla pszczół.

Pani Elizabeth MacLeod Matthews jest dumna z tego, że jej piękny warzywnik służy nie tylko jej, ale także zastępom pożytecznych owadów, którym coraz ciężej jest żyć w zanieczyszczonym środowisku Wyspy.

 

Warzywnik w Chenies Manor. Fot. K Bellingham

 Mieszanka formalności ze swobodą jest bardzo atrakcyjna: przycięty bukszpan i rozczochrane kocimiętki.

 

Informacje dla odwiedzających:

Warzywnik oraz piękne ogrody ozdobne przy historycznej posiadłości Chenies Manor House w hrabstwie Buckinghamshire otwarte są w roku 2014 od 2go kwietnia do 30go października w środy i czwartki w godzinach 14.00 – 15.00 Więcej informacji na temat dojazu można przeczytać na oficjalnej stronie Chenies TUTAJ.

 

Warzywnik w Chenies Manor. Fot. K Bellingham

W warzywniku nie może zabraknąć stracha na wróble.

Na pierwszym planie widać rzędy goździków na kwiat cięty, potem podrośnięte już topinambury. W tyle widoczna jest szklarnia, wewnątrz której właścicielka założyła na okna folię bąbelkową w celu zatrzymania ciepła.

You might also like More from author

Leave A Reply