Uprawiamy własne warzywa w środku zimy

0

Jest środek zimy. Za oknami zimno i śnieżnie, lub szaro i ponuro. W takim okresie często tęsknimy za tym, co kojarzy się z ciepłem i wiosną: świeżymi, aromatycznymi warzywami pełnymi witamin i wartości odżywczych. Niestety, liściowe warzywa dostępne w sklepach w „zimnej” połowie roku nie zawsze są najwyższej jakości. Tymczasem pogoda (niska temperatura i krótkie dni) nie sprzyja uprawianiu warzyw na parapecie lub balkonie – nie mówiąc już o tym, że często nie mamy ani miejsca na ustawienie doniczek, ani czasu na skomplikowane pielęgnowanie sadzonek. Jak wobec tego możemy zaspokoić nasz apetyt na świeżą zieleninę?
Ciekawym pomysłem na wzbogacenie w witaminy zimowej diety jest nowa propozycja rodem z Japonii: Green Farm, czyli zestaw do całorocznej, domowej uprawy hydroponicznej warzyw liściowych i ziół. To niewielkich rozmiarów urządzenie, łatwe w obsłudze i zaprojektowane w estetycznym, nowoczesnym stylu, to znakomita propozycja dla osób, które chcą mieć pewność, że spożywają zdrowe i świeże produkty. Jest to także ogromne ułatwienie dla ogrodników-amatorów, mieszkających w dużych miastach i niemających dostępu do własnego ogródka.

Prosta, intuicyjna obsługa
Uprawa warzyw i ziół w urządzeniu Green Farm jest prostą i efektywną formą mikroogrodnictwa dostępną dla każdego. Metoda hydroponiczna – wysiewanie nasion do gąbek umieszczonych w pożywce wodnej – nie wymaga użycia ziemi, dzięki czemu nie tworzy się niepotrzebnego bałaganu w domu. Po napełnieniu pojemnika uprawowego wodą z minimalną ilością nawozu (polecane przez producenta Green Farm stężenie azotu jest o wiele niższe niż zalecane przez producentów samych nawozów!) i wysianiu nasion, użytkownik musi już tylko włączyć urządzenie i ustawić czas rozpoczęcia codziennego cyklu naświetlania. Urządzenie rozpocznie uprawę i będzie ją prowadzić automatycznie, bez potrzeby dalszych działań ze strony użytkownika. Przez pierwsze dwa-trzy tygodnie można praktycznie „zapomnieć” o sadzonkach – dopiero gdy urosną one na kilka centymetrów może być konieczne dolanie wody do pojemnika. Green Farm jest jedynym dostępnym na polskim rynku urządzeniem działającym tak kompleksowo, i tworzącym swoisty mikroklimat służący jak najlepszemu rozwojowi uprawianych roślin. Pierwszych zbiorów można dokonać po około 3-4 tygodniach – w zależności od gatunku rośliny i wielkości naszego zapotrzebowania, liście nadają się do spożycia przez około 2 miesiące.

Kolejne fazy wzrostu roślin w urządzeniu

Co można uprawiać w Green Farmie?
Przede wszystkim warzywa liściowe: odmiany sałaty, kapustę chińską, endywię, portulakę warzywną (mało znaną roślinę cenioną za swoje wartości odżywcze), rzeżuchę, rzodkiewkę na liście – oraz zioła: bazylię, miętę, rozmaryn, tymianek i inne. Producent urządzenia nie narzuca konkretnych gatunków nasion do uprawy – daje to użytkownikom swobodę eksperymentowania, uprawiania kilku gatunków roślin w tym samym czasie, i tworzenia własnych mieszanek, na przykład całej gamy świeżych ziół do wykorzystania w ulubionych potrawach.
Green Farm pracuje także w tzw. trybie kwiatów, który umożliwia przechowywanie w urządzeniu sadzonek w doniczkach, na przykład ziół zakupionych w supermarkecie, lub małych roślin doniczkowych. Dzięki temu możemy spokojnie wyjechać na urlop, nie martwiąc się o to, w jakim stanie zastaniemy nasze kwiaty po powrocie.

Technologia – estetyka – zdrowie
Green Farm wykorzystuje nowoczesne rozwiązania technologiczne: energooszczędne oświetlenie LED stymulujące rozwój zielonych części roślin, wewnętrzny system wentylacyjny, czujnik temperatury oraz kostkę napowietrzającą rozprowadzającą tlen w pożywce wodnej. Systemy te zapewniają szybki wzrost roślin, a badania zbiorów potwierdzają wysoką wartość odżywczą wyhodowanych w Green Farmie warzyw oraz ziół. Poza etapem kiełkowania nie dodaje się nawozu do pożywki – jest to naprawdę bezpieczna metoda uprawy, w której to specjalnie dobrane światło oraz w pełni kontrolowane warunki uprawy spełniają rolę „nawozu” dla roślin, zapewniając zdrowe i świeże plony, nadające się do spożycia również przez małe dzieci oraz osoby cierpiące na alergie i nietolerancje pokarmowe.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej producenta (http://green-farm.pl), z której można dowiedzieć się czegoś więcej o urządzeniu, i poznać tajniki uprawy zdrowych warzyw i ziół.

You might also like More from author

Leave A Reply