Róże – uprawa i pielęgnacja

0

Nie da się ukryć, że róże są jednymi z najpopularniejszych krzewów w naszych ogrodach. Oferują nam bardzo dużą różnorodność kolorów oraz form i długie kwitnienie, a do tego nie wymagają od nas dużego zaangażowania. Z roku na rok przybywa ozdobnych odmian róż, których w tej chwili jest już ponad 4000 – jest zatem w czym przebierać.

Wymagania

Zanim wybierzemy odpowiedni krzew do swojego ogrodu powinniśmy dowiedzieć się co nieco o wymaganiach glebowych, jakie stawiają przed nami róże. Stanowisko, które wybierzemy do posadzenia krzewu powinno być odpowiednio dobrane. Im lepiej wybierzemy miejsce dla naszej róży, tym bardziej odwdzięczy nam się ona w późniejszym czasie.

Po pierwsze – stanowisko dla róży powinno być odpowiednio oświetlone. Najlepiej, aby miejsce, które wybierzemy, znajdowało się w pełnym słońcu. Pośród wielu tysięcy odmian są również takie, które znoszą lekki półcień, jednak znaczna większość z nich najlepiej będzie czuła się w promieniach słońca. Nie oznacza to jednak, że róża najlepiej będzie czuła się na samym środku ogrodu. Patrząc na oświetlenie stanowiska musimy również zwrócić uwagę na jego osłonięcie. Róże nie lubią wiatru, szukajmy więc miejsca, które równocześnie ochroni różę przed mocnymi lub mroźnymi wiatrami.

Podłoże dla naszego krzewu powinno być przepuszczalne i żyzne, dobrze nawiezione – jednocześnie uważajmy na obornik – świeży nie jest dobry dla młodych korzeni róż i może powodować ich obumieranie. Lepiej sprawdzi się tu kompost (zastosowany minimum dwa tygodnie przed sadzeniem), który możemy wymieszać ze świeżo przekopaną ziemią. Przed posadzeniem krzewu powinniśmy również oczyścić ziemię z chwastów.

Przed posadzeniem powinniśmy usunąć obumarłe bądź uszkodzone korzenie róży. Po wkopaniu krzewu w ziemię powinniśmy ją mocno uklepać i podlać.

Uprawa

Najważniejsze w uprawie róż jest jej podlewanie, nawożenie oraz przycinanie. Musimy pilnować, by ziemia przy różach była stale wilgotna. Powinniśmy unikać jej przesychania. Jeśli róże posadzone są na glebach przepuszczalnych możemy nawadniać je kropelkowo. Tak jak w przypadku innych roślin musimy unikać podlewania ich w środku słonecznego dnia, gdyż może to doprowadzić do poparzenia krzewu. Najlepiej jest podlewać różę wczesnym rankiem. Wieczorne podlewanie może powodować długie zawilgotnienie, co sprzyja rozwojowi chorób.

Jeśli przed posadzeniem róży odpowiednio zadbaliśmy o glebę, na której będzie się ona rozwijać, to spokojnie możemy odpuścić sobie jej nawożenie w pierwszym roku rozwoju. Gleba dostarczy jej wówczas wszelkich niezbędnych do życia i rozwoju składników pokarmowych. W późniejszych latach krzew będzie już wymagał od nas dodatkowego zasilania. Warto stosować odpowiednie, dedykowane nawozy. Dodatkowo możemy zabezpieczyć róże środkami ochrony roślin – jeśli nasze krzewy są zdrowe to wystarczą tutaj w zupełności ekologiczne środki ochrony roślin. Dorosłe krzewy powinniśmy nawozić od dwóch do trzech razy w sezonie.

Raz w roku, na wiosnę, powinniśmy przeprowadzić cięcie róż. Cięcie wykonujemy kiedy odejdą najsilniejsze mrozy (najczęściej ma to miejsce w marcu). Jesienią również powinniśmy przeprowadzić przegląd naszych krzewów, ale tutaj nie wykonujemy już cięcia a jedynie usuwamy obumarłe gałęzie oraz uschnięte kwiaty.

Ważne jest również zapewnienie różom odpowiedniego zabezpieczenia na zimę. W tym celu naokoło pędów usypujemy kopczyk w wysokości do 20 centymetrów złożony z torfu lub liściowej ziemi, a następnie układamy na nim gałązki roślin iglastych. Dzięki temu nasze róże będą miały odpowiednie zabezpieczenie przed mrozem. Jeśli mrozy są surowe, wierzchnią część krzewu możemy dodatkowo zabezpieczyć agrowłókniną bądź kapturem ochronnym.

You might also like More from author

Leave A Reply