Rabaty wzniesione ułatwią życie ogrodnika

0

Każdy z nas przyzwyczajony jest do rabat, grządek czy zagonów na poziomie gleby. Jest to dla nas oczywiste, że zarówno w ogrodzie ozdobnym jak i w warzywniku wszystko jest sadzone po prostu na powierzchni ziemi. Jednak do takiej tradycyjnej ‘gospodarki’ potrzebna jest spora powierzchnia terenu, który w dzisiejszych czasach coraz bardziej nam się kurczy. Często dysponujemy tylko niewielkim warzywnikiem, a chcielibyśmy zmieścić w nim wiele roślin, bo wybór dostępnych, smakowitych odmian warzyw i owoców jest ogromny. Szczególnie w miastach ogródki są tak maleńkie, że tradycyjne uprawy na poziomie gleby są w ogóle niemożliwe. Dodatkowo gleba w naszych ogrodach jest często bardzo słaba, więc po kilku latach ciężkiej pracy całkowicie zniechęcamy się do uprawy roślin.

 

Rabata wzniesiona obsadzona bylinami. Fot. K Bellingham

 

Dla ogrodników pracujących na gorszych glebach oraz właścicieli małych ogrodów – a nawet tych, którzy dysponują zaledwie balkonem czy tarasem,  jest jednak wspaniałe rozwiązanie tego problemu. Pomyśleli o tym już nasi bracia-ogrodnicy w Wielkiej Brytanii, którzy od lat promują zalety stosowania rabat wzniesionych. W zależności od materiału, z którego są one wykonane, wzniesione rabaty świetnie wpasują się w krajobraz każdego ogrodu. Są stosowane w ogrodach ozdobnych i ziołowych, ale najczęściej widać je w warzywnikach oraz jagodnikach.

 

 Rabata wzniesiona obsadzona bylinami. Fot. K Bellingham

 

Czemu warto budować rabaty wzniesione (ang. raised beds) w ogrodzie?

• Szalenie ułatwiają prace przy glebie, często zaleca się aby podłoża na rabatach wzniesionych w warzywnikach w ogóle nie przekopywać, tylko regularnie ściółkować.

• Nie musimy pracować zgięci wpół przy sianiu, sadzeniu, pielęgnacji oraz zbiorach warzyw i owoców.

• Przy pielęgnacji rabat wzniesionych mamy bardzo łatwy dostęp do chwastów oraz roślin ozdobnych, polecane są więc one szczególnie w ogrodach dla osób starszych lub poruszających się na wózku inwalidzkim.

• W ogrodzie warzywnym, w którym zastosowano rabaty wzniesione wydaje się być większy porządek i można łatwo rozplanować zagony, poplony oraz płodozmian.

• Na rabatach wzniesionych możemy kontrolować podłoże, w jakim rosną rośliny. Łatwo możemy zapewnić im glebę kwaśną, obojętną lub zasadową – w zależności od wymagań.

• Przy słabych lub zbyt ciężkich glebach, zastosowanie rabat wzniesionych pozwala mieć piękne zagony bez wieloletniej, uciążliwej pracy nad polepszeniem stanu gruntu. Kilka desek, gwoździe i trochę nawiezionej gleby wystarczy, aby bujny warzywnik czy ozdobna rabata powstały w przeciągu jednego sezonu na najgorszej nawet glinie czy piasku.

• Nawozy oraz kompost dodany do gleby na rabatach wzniesionych nie ucieka na ścieżki czy do trawnika – wszystko zostaje na rabacie.

• Wiosną możemy pracować na nich znacznie wcześniej, niż na tradycyjnych rabatach. Możemy również łatwiej instalować na nich wszelkie osłony przed mrozami oraz szkodnikami.

• W zależności od ogrodu, gustu oraz finansów – rabaty wzniesione można zbudować z bardzo szerokiej gamy materiałów. Jednak te najprostsze (z desek) są tanie i łatwe w wykonaniu.

• Są atrakcyjnym dodatkiem do każdego ogrodu ze względu urozmaicenie terenu.

 

Chelsea Flower Show 2012. Fot. K Bellingham

Genialny ogród przyszłości, zbudowany przez projektanta Diarmuida Gavina podczas Chelsea Flower Show 2012, był całkowicie posadzony w wysokich skrzyniach przypominających rabaty wzniesione.

You might also like More from author

Leave A Reply