Ogrody zimowe

0

Marzy ci się kontakt z naturą przez cały rok? Tęsknisz za promieniami słońca i barwami kwiatów nawet w środku zimy? Pomyśl o zimowym ogrodzie.

Ogród z historią.

Tradycja zakładania ogrodów zimowych w Europie sięga aż XVI wieku. Drewniane konstrukcje ogrzewane piecami i przeszklone od strony południowej, miały chronić przed mrozami cenne drzewka cytrusowe.

 

Ogrody zimowe.

 

W wieku XVII i XVIII okazałe oranżerie zaczęły powstawać przy pałacach. Ich posiadanie było oznaką zamożności i wysokiej pozycji społecznej. W połowie XIX wieku w miejsce obszernych szklarni zaczęto budować przy domach mniejsze oranżerie, które ozdabiano egzotycznymi roślinami. Obecnie ogrody zimowe przechodzą ponowny renesans, jednakże ich funkcja nieco się zmieniła.

 

Ogrody zimowe.

 

Współczesne oranżerie to często okazja do powiększenia powierzchni mieszkalnej, w których urządza się salony, jadalnie, a nawet sypialnie. Niemniej jednak pozwalają one na doświetlenie wnętrz oraz uprawę roślin, które wymagają słonecznych stanowisk.

Latem, a zimą?

Aby nasz ogród zimowy był funkcjonalny o każdej porze roku, warto do jego budowy zaangażować profesjonalną firmę z doświadczeniem. W końcu nie chcemy latem mieć tropikalnej szklarni, a zimą mało przytulnego i chłodnego pomieszczenia.

 

Ogrody zimowe.

 

Ogród zimowy powinien być wyposażony w odpowiedni system wentylacji, warto zainwestować w system rozsuwanych drzwi i okien oraz pomyśleć o roletach. Pomieszczenie możemy ogrzewać za pomocą tradycyjnych grzejników, choć ostatnio w przypadku tego typu miejsc, stosuje się ogrzewanie podłogowe oraz nowoczesne kominki.

Formalności dotyczące ogrodów zimowych

W zależności od wielkości i lokalizacji ogrodu zimowego przed rozpoczęciem budowy należy dopełnić formalności prawnych. Jeśli nasza dobudówka nie przekracza 25 m kw. nie musimy starać się o pozwolenie, należy jednak zgłosić zamiar budowy. Ogrody zimowe o większej powierzchni wymagają specjalnych pozwoleń.

 

Ogrody zimowe.

 

Wydatki i inwestycje.

Ogród zimowy to oczywiście spory wydatek, ale również inwestycja, która zwiększa atrakcyjność nieruchomości. Ostateczny koszt budowy zależy od wielu czynników – architektury, materiałów, powierzchni i wysokości. Zawsze należy liczyć się z kwotą rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

www.poezja-designu.pl

Opowieści o pięknych ogrodach i wnętrzach znajdziecie na:

poezja-designu.pl

 

You might also like More from author

Leave A Reply