Nowości rynkowe – trwałe donice na lata

0

Uprawa roślin trwałych (bylin lub krzewów) w tradycyjnych donicach na wolnym powietrzu wymaga dużo pracy, a czasami nawet i szczęścia, aby osiągnąć upragniony sukces. Najczęściej są to donice bez izolacji, w wyniku czego w okresie zimowym trzeba je dodatkowo ocieplać, aby nie narazić systemu korzeniowego na przemarznięcie. Latem, gdy panują upały rośliny często cierpią z przegrzania.

Skutecznym rozwiązaniem tych problemów wydają się szwedzkie Donice Lindesberg, które niedawno pojawiły się na polskim rynku (www.donice-lindesberg.com.pl). LindesbergDzięki nim o wiele łatwiej można rozwijać swoją pasję ogrodniczą przez cały rok.

Trwałe i odporne

Donice wykonane są z bardzo trwałego i odpornego materiału: PP-E czyli spienionego polipropylenu. Nie należy mylić go z tanimi tworzywami polimerowymi, takimi jak styropian. PP-E jest materiałem wykorzystywanym m.in. w zderzakach samochodowych, czy elektrycznych modelach samolotów, ponieważ jest twardy i posiada doskonałe właściwości amortyzujące.

Doskonale izolujące

Dodatkową właściwością PP-E jest doskonała izolacja, która mieści się w zakresie temperatur od -400C do +1000C.  Materiał ten pozwala roślinom oddychać, a jednocześnie chroni system korzeniowy przed mrozem oraz upałem. W związku z tym nie ma konieczności dodatkowego ocieplania korzeni zimą, jak również przenoszenia roślin z bardzo nasłonecznionych miejsc w czasie upałów.

Do domu i na taras

Donice Lindesberg przeznaczone są nie tylko na zewnątrz. Świetnie prezentują się również w domu. Z powodzeniem mogą być stosowane w ogrodach zimowych oraz w pomieszczeniach, gdzie działa ogrzewanie podłogowe.

 

Na balkon

 

Odporne na mróz i wilgoć

Często powstają dylematy, w jakim stanie będzie donica po srogiej zimie czy gorącym lecie, czy będzie nadal wyglądała jak nowa. W przypadku donic z PP-E zapewne tak będzie. Materiał, z którego wykonane są donice nie ulega wysuszeniu, więc nie ma możliwości pojawienia się pęknięć czy odprysków, co często może się zdarzać w donicach ceramicznych. PP-E charakteryzuje się również bardzo niską absorpcją wody – nie istnieje ryzyko pojawienia się rdzy czy pleśni, jak w przypadku donic metalowych czy drewnianych. Dodatkowo PP-E jest odporny na promieniowanie UV.

Łatwe w pielęgnacji i lekkie

Pojemniki wykonane z PP-E łatwo pielęgnować. Pojawiające się zabrudzenia bez problemu można umyć większością środków dostępnych w domu. Dodatkowym atrybutem donic jest ich lekkość. Dzięki temu z łatwością można je przenosić w różne miejsca i zmieniać aranżacje nie tylko w ogrodzie, czy na tarasie, ale również w domu. Dzięki zastosowaniu otworów drenażowych uniesionych na specjalnych „kolcach”, system korzeniowy posiada dłuższy dostęp do wody, w wyniku czego rośliny nie wymagają tak częstego podlewania.

Nadające się do recyklingu

Donice spełniają również bardzo ważny aspekt ekologiczny: w 100% podlegają recyklingowi.

You might also like More from author

Leave A Reply