Nalewka żurawinowa lub z borówki brusznicy

0

Owoce żurawiny  (Oxycoccus) i borówki brusznicy (Vaccinium vitis-idaea) wyglądają podobnie i mają zbliżony, lekko cierpki smak, choć żurawina jest nieco kwaśniejsza, a jej jagody większe. Obydwie rośliny to niewielkie krzewinki o zimozielonych liściach, wymagające kwaśnego podłoża. Borówkę brusznicę spotykamy w suchych lasach sosnowych, na słonecznych lub półcienistych stanowiskach. Owoce borówki dojrzewają w sierpniu i jeśli  warunki pogodowe w sezonie są korzystne, tworzą dorodne grona, które łatwo i szybko można zebrać (znacznie szybciej niż czarne jagody, mimo, że wielkość owoców jest porównywalna). Borówkę brusznicę pozyskuje się głównie ze stanowisk naturalnych (z lasu), żurawina natomiast pochodzi przede wszystkim z plantacji. Występuje również na stanowiskach naturalnych, głównie w borach bagiennych na podłożach wilgotnych i torfiastych – ale zbieranie jej z dzikich krzewinek nie jest najłatwiejsze.

Owoce obydwu roślin zawierają związki dobroczynnie działające na układ moczowy i pokarmowy, dlatego używane są w ziołolecznictwie. Znakomicie wzbogacą też naszą dietę, o ile w odpowiednim czasie zadbamy o zapełnienie przetworami z borówek i żurawin spiżarni i piwniczek. Ważnym składnikiem zapasów w piwniczce powinna być nalewka żurawinowa, która nie tylko dobrze smakuje, ale z pewnością wzmocni nasz organizm.

Przepis na nalewkę z żurawiny lub borówki brusznicy

Składniki:
1 kg żurawin lub borówek
1 litr spirytusu
0,5 litra wódki
0,5 kg cukru

Owoce oczyszczamy i myjemy (żurawinę przed przyrządzeniem nalewki należy przetrzymać przez dobę w zamrażalniku). Jagody zgniatamy lub miksujemy i zalewamy alkoholem, dosypujemy cukier, mieszamy i odstawiamy na około 1 miesiąc (w temperaturze pokojowej). Po tym okresie odciskamy pozostałości owoców i filtrujemy nalewkę. Rozlewamy do butelek. Nalewka o delikatnym rubinowym kolorze gotowa jest do smakowania po około 2 – 3 miesiącach.

You might also like More from author

Leave A Reply