Kształtowanie sosen

0

Sosny bardzo często spotykamy w ogrodach, szczególnie w tych utworzonych na glebach słabszych lub leśnych. Jako rośliny mało wymagające mają wielu zwolenników, tym bardziej, że w rodzaju Pinus (sosna) znajdujemy gatunki i odmiany o tak zróżnicowanym pokroju i sile wzrostu, że z łatwością można je dopasować do każdego założenia ogrodowego. W dużych ogrodach możemy sadzić sosny drzewiaste: dobrze znaną sosnę pospolitą (Pinus sylvestris), majestatyczną sosnę czarną (Pinus nigra), wolno rosnącą górską sosnę limbę (Pinus cembra) lub sosnę wejmutkę o wyjątkowo delikatnych igłach (Pinus strobus).  Na terenie Polski zachodniej dobrze będą rosły sosny pochodzące z cieplejszego klimatu, np. sosna żółta (Pinus ponderosa), sosna bośniacka (Pinus leucodermis) lub sosna himalajska (Pinus wallichiana). Wysokie drzewa, ale o wąskich koronach tworzy m.in. sosna pospolita odmiana ‘Fastigiata’ i sosna czarna odmiana ‘Pyramidalis’. Najpopularniejsze sosny o pokroju krzaczastym to przede wszystkim nasze górskie kosodrzewiny (Pinus migo), ale także liczne odmiany gatunków wymienionych wcześniej.

Sosny wyglądają pięknie rosnąc w sposób naturalny, ale jeśli jest taka potrzeba, ich korony można łatwo kształtować bez uszczerbku dla zdrowia rośliny. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach:

1. Sosny, w przeciwieństwie np. do wielu roślin żywopłotowych, przycinamy tylko w fazie aktywnego wzrostu, co ma miejsce w maju i na początku czerwca. Tylko wtedy roślina jest w stanie w miejscu złamania pędu wytworzyć pąki, z których powstaną pędy w kolejnym sezonie.

 

Fot. BotanicStock

W tej fazie wzrostu można skaracać pędy sosen

 

2. Skracaniu podlegają tylko nowe przyrosty, które są delikatne i miękkie – łatwo można je przyciąć lub wyłamać.

3. W zależności od potrzeb możemy wyłamać dowolną część młodego pędu – ale trzeba zostawić przynajmniej niewielki fragment pędu z igłami, aby roślina zachowała dekoracyjność.

4. Pędy najlepiej łamać palcami, ponieważ obcinanie sekatorem powoduje uszkodzenie igieł pozostających na roślinie.

Dzięki kształtowaniu możemy uzyskać piękne formy sosen soliterowych lub sosen prowadzonych w formie żywopłotu. Zabieg ten wykorzystujemy również do zagęszczania roślin lub spowalniania tempa ich wzrostu. Wspaniałym przykładem efektów, jakie można uzyskać dzięki przycinaniu pędów są prześliczne sosnowe bonsai, których pędy skracane są w ten sposób przez wiele kolejnych lat.

 

Fot. BotanicSock

You might also like More from author

Leave A Reply