Jak zrobić ziemię liściową

0

Co to jest ziemia liściowa?
Ziemia liściowa powstaje na skutek samoistnego rozkładu liści, który postępuje z upływem czasu. Jest to rodzaj kompostu, który otrzymujemy z liści drzew i krzewów. Różnica pomiędzy typowym kompostem a ziemią liściową wynika z zawartości składników odżywczych. Kompost posiada ich znacznie więcej, ponieważ powstał z odpadów organicznych bogatych w azot. Ziemia liściowa to głównie związki węgla, które są głównym budulcem blaszek liściowych.  Liście zamienione w próchnicę mają zastosowanie jako dodatek do gleby, który znacznie poprawia jej strukturę poprzez zwiększenie chłonności wody.

Dlaczego warto stosować ziemię liściową?
Ziemia liściowa użyta na rabatach lub do mieszanek pojemnikowych podnosi jakość gleby przynajmniej na dwa sposoby. Wydatnie zwiększa jej zdolność do gromadzenia wody, znacznie poprawiając warunki uprawowe szczególnie na ziemiach lekkich, mocno przepuszczalnych. Stwarza również lepsze środowisko do życia dla dżdżownic i glebowych mikroorganizmów, które poprawiają strukturę gleby. Rośliny uprawiane na stanowiskach z dodatkiem ziemi liściowej rzadziej cierpią na przesuszenie, a ich korzenie łatwiej rozwijają się w pulchnej, próchnicznej glebie.
Samodzielne przygotowanie ziemi liściowej to także sposób na zagospodarowanie liści, które jesienią są utrapieniem w wielu ogrodach.

Jakie liście nadają się do ziemi liściowej?
Do przygotowania ziemi liściowej można wykorzystać liście z większości drzew i krzewów ozdobnych i użytkowych, za wyjątkiem liści z dużą ilością garbników. Świetnym wsadem do liściowego kompostu będą np. liście z drzew owocowych. Zdecydowanie nie kompostujemy liści orzecha i dębu – które wolno się rozkładają ze względu na zawarte w nich garbniki.

Jak przygotować ziemię liściową?
W dużych ogrodach liście należy po prostu umieścić na pryzmie kompostowej, która powinna być na tyle duża, aby utrzymać wilgoć. Przy mniejszej ilości liści można wykorzystać kompostownik, który ułatwi zwarte magazynowanie liści. Liście składowane na pryzmie lub kompostowniku możemy przełożyć gotowym kompostem (jeśli taki posiadamy) lub niewielką ilością ziemi. Po założeniu pryzmę obficie podlewamy.
W małych ogrodach dobrym ziemię liściową można przygotować w plastikowych workach, do których wsypujemy także niedużą ilość ziemi lub kompostu. Worki dziurawimy w kilku miejscach i podlewamy zawartość. Do kompostowania układamy je w zacienionym zakątku ogrodu – co jakiś czas sprawdzając, czy zawartość jest wilgotna.
Proces przygotowania ziemi liściowej nie jest pracochłonny, ale długotrwały, dlatego przede wszystkim musimy uzbroić się w cierpliwość. Zanim liście zamienią się w próchnicę, musi minąć od 6ciu do 12stu miesięcy. Kompostowanie możemy przyśpieszyć poprzez rozdrobnienie liści (np. za pomocą kosiarki) oraz regularne nawadnianie pryzmy lub worków z liśćmi.

Jak stosować ziemię liściową?
Ziemię liściową dodajemy do gleby zazwyczaj wiosną lub jesienią w trakcie przygotowywania zasiewów lub nasadzeń. Podobnie jak kompost czy obornik mieszamy ją z wierzchnią warstwą gleby. Przez cały sezon możemy natomiast stosować ją do ściółkowania rabat i grządek, zapewniając w ten sposób roślinom zwiększoną wilgotność podłoża i ograniczając wzrost chwastów. Pamiętajmy jednak, że ziemia liściowa, choć stwarza roślinom korzystne warunki do wzrostu, nie zapewnia im składników odżywczych, które musimy dostarczyć w inny sposób, np. poprzez dodanie kompostu lub obornika.

 

You might also like More from author

Leave A Reply