Jak efektywnie kosić duże powierzchnie?

0

Dbałość o elegancki wygląd ogrodu oznacza naprawdę sporo pracy. Chyba najbardziej absorbującym zajęciem jest koszenie trawy, które tylko pozornie może wydawać się prostą czynnością.

Kosa – wierny kompan ogrodnika
I nie chodzi tu wcale o narzędzie, które znane było już naszym dziadkom, jak wybitnie wielu osobom słowo kosa wciąż kojarzy się to słowo. Kosa do ogrodu. będzie doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie tradycyjna kosiarka zwyczajnie nie daje rady ze względu na swoje wymiary.
O ile w przypadku działek o niewielkiej powierzchni (jak choćby ogródki przy domach w mieście) koszenie nie stanowi najmniejszego problemu, pewne komplikacje pojawić się mogą przy okazji większych działek. Teoretycznie, naturalnym wyborem do dużych ogrodów jest traktorek do trawy, z tym że jego rozmiary uniemożliwiają wjechanie do ciaśniejszych miejsc. A jak wiadomo, zasada jest prosta – im większa powierzchnia ogrodu, tym więcej czasu pochłania dbałość o jego estetyczny wygląd. I nie jest to tylko spowodowane większą ilością trawy do koszenia, lecz także faktem, że w dużych ogrodach znaleźć można całe mnóstwo dodatkowych elementów, które znacznie utrudniają koszenie.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje kos – elektryczne i spalinowe. Z uwagi na fakt, iż treść artykułu traktuje o zabiegach estetycznych w większych ogrodach, więcej uwagi poświęcimy kosom spalinowym. Niestety, urządzenia elektryczne są w dużej mierze ograniczone zasięgiem kabla zasilającego, co przy sporych powierzchniach może być problematyczne.
Z kolei kosy spalinowe świetnie sprawdzą się w ogrodach o sporej powierzchni – silnik spalinowy nie potrzebuje żadnego dodatkowego źródła zasilania, a w razie potrzeby zawsze można zabrać ze sobą kanister z paliwem. Jest także znacznie bardziej wygodnym rozwiązaniem w przypadku, gdy na posesji nagle zabraknie prądu – a takie sytuacje wciąż się zdarzają, szczególnie w rejonach podmiejskich.

kosa spalinowa

Wygodne użytkowanie
Obok rodzaju zasilania ogromne znaczenie mają także dodatki podwyższające komfort pracy. Kosy uznanych firm wyposażone są w wygodne szelki, które znacznie odciążają plecy i ramiona w trakcie działań w ogrodzie. Ponadto, warto zwrócić uwagę czy wybrane urządzenie koszące wyposażone jest w system automatycznego uruchamiania silnika. Wyeliminuje to konieczność używania nadmiernej siły podczas włączania silnika, która towarzyszyła uruchamianiu urządzeń starszego typu.
Innym przydatnym przy uruchamianiu elementem będzie dodatkowa pompka paliwa, uruchamiana za pomocą specjalnego guzika. W przypadku problemów z odpaleniem silnika wystarczy kilka razy nacisnąć taki przycisk, dodając więcej paliwa do układu i przyspieszając proces uruchomienia silnika urządzenia koszącego.
Wiele osób obawia się, że operowanie kosą spalinową to zadanie dla siłaczy. To mit – przede wszystkim, kosa jest bardzo lekka (np. kosa spalinowa McCulloch www.mcculloch.com/pl/proudcts/trimmers-brushcutters/b40-b-elite waży zaledwie 7.3 kilograma), co pozwala na łatwą pracę w ogrodzie. Bezzasadne są także obawy o drżenie rąk po zakończeniu pracy, spowodowane wibracjami wywoływanymi przez silnik.
W tym właśnie kontekście warto wspomnieć o ciekawym rozwiązaniu jakim jest system eliminujący drgania. Stosowaniem takiego rozwiązania w swoich urządzeniach chwali się choćby firma McCulloch. Specjalny tłumik drgań ma sprawiać, że nawet wielogodzinna praca przy użyciu kosy spalinowej nie będzie musiała oznaczać drżenia rąk!

Jak eksploatować kosę?
Kosa spalinowa to wyjątkowo proste w obsłudze urządzenie. Dodatkowo, sama konstrukcja kosy spalinowej jest na tyle prosta, że bez większych obaw można założyć, iż takie urządzenie bezawaryjnie służyć będzie swojemu użytkownikowi przez wiele lat. Konstrukcja składa się jedynie z silnika oraz napędzanego za jego pomocą mechanizmu tnącego. Pomiędzy obydwoma tymi elementami moc przekazywana jest za pomocą wysięgnika.
Nie wolno jednak zapominać, że podobnie jak silnik w samochodzie, tak i jednostka pracująca w kosie spalinowej wymaga okresowych czynności serwisowych. Przede wszystkim, użytkownik powinien pamiętać o regularnej wymianie filtra powietrza – interwał jest określony przez producenta danego sprzętu. Jest to jednak czynność na tyle prosta, ze poradzi sobie z nią każdy użytkownik. filtr wymienia się na zasadzie plug&play – aby wyciągnąć zużyty filtr wystarczy zwolnić trzymające go zaczepy i w to miejsce włożyć nową część.

Podsumowanie
Kosa spalinowa to idealny wybór dla właścicieli ogrodów, którzy chcą zadbać o estetyczny wygląd każdego szczegółu swojego ogrodu – perfekcyjnie sprawdzi się przy koszeniu trawy w okolicach drzewek czy innych ciasnych i wąskich miejscach w ogrodzie.

You might also like More from author

Leave A Reply