Etykiety do szklarni i ogrodu

0

Etykiety do roślin to ciche, lecz niezbędne bohaterki naszych ogrodów oraz parapetów. Nie pisze się na ich temat obszernych artykułów ani nie reklamuje w kolorowych czasopismach – a szkoda, bo bez etykiet nawet najlepszy ogrodnik może się zagubić. My stosujemy je w naszych ogrodach regularnie – skąd niby mielibyśmy wiedzieć w którym rzędzie rosną wczesne odmiany ziemniaków, a w którym późne? Dzięki etykietom mogę odróżnić i zapamiętać nazwy coraz to nowszych odmian pelargonii, dalii czy pomidorów.

 

Etykiety do roślin z łupka. Fot. K Bellingham

 

 

Na początek tylko jeszcze o etykiecie etykiety – jeśli nie posiadamy ogrodu botanicznego, to nie powinniśmy ich stosować na rabatach ozdobnych. Powbijane do gleby białe patyczki psują widok całej kompozycji. Jeśli tak bardzo chcemy zapamiętać co gdzie rośnie, to możemy naszkicować plan rabaty na kartce papieru (bezpiecznie będzie spoczywać w domowym archiwum) albo zaopatrzyć się w czarne etykiety, których nie będzie widać!

Do różnych sytuacji w ogrodzie będziemy potrzebować różnych etykiet. Możemy je kupić w sklepie lub wykonać samemu – przy najbardziej ekonomicznych i ekologicznych sposobach wykonywania własnych etykiet wpiszę przy opisie słowo EKO.

Etykiety do roślin

Najmniejsze etykiety (wielkość około 8 – 10cm na 1,5cm) są potrzebne do oznaczania nasion i sadzonek, które rosną w multipaletach lub małych doniczkach w szklarni, inspekcie czy na parapecie. Wiosną te miejsca są wypełnione roślinami oczekującymi na termin wysadzenia do ogrodu, są zazwyczaj przepełnione i nie ma w nich miejsca na większe etykiety. W takich przypadkach najlepiej jest korzystać z:

• małych plastikowych etykiet sprzedawanych w sklepach ogrodniczych,

• małych drewnianych patyczków do lodów dostępnych na internecie EKO,

• plastikowych etykiet wykonanych z dużych kubeczków od jogurtów EKO,

• plastikowych noży na piknik dostępnych w marketach EKO – świetny pomysł zaproponowany przez Agnieszkę na FORUM,

• sposób Asi z Green Canoe, czyli słomka do napojów nacięta wzdłuż plus kartka z nazwą rośliny.

Pamiętajcie tylko, żeby zawsze używać do opisu nazwy roślin i daty wysiania markerów wodoodpornych, a podążając za sposobem ze słomkami kartkę papieru koniecznie zalaminować. Plastikowe etykiety można zostawić na przyszły sezon, drewniane pódją na kompost lub do kominka.

 

Małe etykiety w szklarni. Fot. K Bellingham

 

Etykiety średniej wielkości przeznaczone są do donic (zdjęcie poniżej) oraz skrzynek i powinny być wielkości około 12 – 15cm na 2,5cm. Wykonuje się je podobnie do tych największych, które stosujemy w ogrodzie na zagonach (główne zdjęcie) i rabatach wzniesionych. Najwygodniejsza wielkość dla etykiet ogrodowych to 20cm na 4cm.

Średnie i większe etykiety starajmy się wykonać z jak najlepszych materiałów, aby służyły w ogrodzie przez wiele lat. Etykiety z warzywnika pod koniec sezonu powinny być zbierane i dokładnie oczyszczane, a następnie przechowywane w suchych warunkach do następnej wiosny.

W angielskich ogrodach kuchennych etykiety tradycyjnie wykonuje się z metalowych blaszek lub drewnianych listewek o grubości około 0,70cm.   W ogrodzie kuchennym przy jednym z pałacyków na Warmii, który projektowałam parę lat temu – właściciele zamówili do warzyw piękne etykiety porcelanowe z wiekowej firmy produkującej piece kaflowe. Etykiety porcelanowe, jak i donice oraz inne akcesoria ogrodowe traktowane tam są z wielkim szacunkiem i używane każdego roku – warto inwestować w dobry i wygodny sprzęt, który posłuży nam w warzywniku przez wiele lat.

 

Etykiety do roślin w doniczce. Fot. K Bellingham

 

Średnie i duże etykiety można:

• wykonać z dużych patyczków (szpatułek) laryngologicznych lub kosmetycznych EKO,

• wykonać z deseczek przyciętych do odpowiednich wymiarów, pomalowanych na biało, czarno lub brązowo wodoodporną farbą i lakierem EKO,

• wykonać według pomysłu Dbp z listewek żaluzjowych EKO pokazanych na FORUM,

• wyciąć z blaszek podobnie jak szyldy recyklingowe w stylu retro EKO wykonane przez Qrkę Domową – szyldy można również u Qrki zamówić,

• wykonać z pociętego łupka, który jest jak tablica w szkole – można po nim pisać kredą, a potem zmazywać – uwaga na podlewanie! EKO

• zamówić blaszki ze specjalnie wyciskanymi nazwami roślin,

•  kupić plastikowe etykiety w sklepie lub w internecie,

• zamówić etykiety porcelanowe lub terakotowe (glinianie) z naniesionymi już nazwami.

Tabliczki do ziół

Pamiętajmy, że niczym nie zakonserwowane drewniane tabliczki czy etykiety wytrzymają góra jeden sezon. Warto więc wykonać je porządnie: drewno pomalować wodoodporną farbą (np. do jachtów) i lakierem. Napisy można nanosić za pomocą wodoodpornej farby lub wodoodpornych markerów.

Opisane powyżej etykiety, znaki i szyldy zilustrowane są w artykule oraz w galerii z lewej strony. Zapraszam także do gorącej dyskusji na FORUM, gdzie jest opisanych jeszcze więcej świetnych pomysłów wykonania etykiet oraz przeczytania artykułu Qrki Domowej o wykonaniu Szyldów Recyklingowych w Stylu Retro.

 

Tabliczka w ogrodzie. Fot. K Bellingham

 

A kto powiedział, że nie możemy wykonać do ogrodu własnych znaków?

Porządek musi być…

 

 

You might also like More from author

Leave A Reply