Dzieci sieją nasiona

0

Aby dzieci zainteresowały się roślinami oraz pracami w ogrodzie od najmłodszych lat, trzeba stworzyć im do tego ciekawe i owocodajne warunki. Wybór nieodpowiednich nasion, które długo kiełkują lub są tak małe, że trudno je wogóle zauważyć nawet po rozwinięciu się liści właściwych może znudzić małych ogrodników. Aby zachęcić więc dzieci do zabawy w wysiewanie polecam rodzicom zaopatrzyć sie w poniższe nasiona, które z wielu powodów powinny jak najbardziej zaciekawić dzieciaki:

Fasola wielokwiatowa (ozdobna, pnąca) – Phaseolus coccineus: nasiona są duże i szybko kiełkują, a roślina rośnie szybko (do 3-4m) i wygląda świetnie porastając wigwamy wykonane z bambusowych palików, obeliski ogrodowe lub pergole czy płoty. Ma ładne czerwone lub białe kwiatki. Dobrze podlewana wyprodukuje długie zielone strączki, które oczywiście można jeść.

Rzodkiewka – Raphanus sativus: jest wspaniałym warzywkiem do rozpoczecia przygody w ogrodzie. Siewki wschodzą bardzo szybko, a kolorowe rzodkieweczki są gotowe do jedzenia zaledwie w miesiąc po wysianiu.

Groszek pachnący – Lathyrus odoratus: można siać w ogrodzie prosto do gruntu w marcu lub kwietniu, aby zakwitły pięknymi pachnącymi kwiatami już w czerwcu lub lipcu. Trzeba je regularnie zbierać (świetnie nadają się do wazonu) aby roślina jak najdłużej produkowała kolejne kwiatostany.

Aksamitka – Tagetes: posiane w maju prosto do gruntu lub wcześniej do multipalet (wysadzone do ogrodu po 15tym maja), będą latem zdobiły rabaty oraz donice wesołymi złotymi i pomarańczowymi barwami aż do późnej jesieni.

Nagietek – Calendula officinalis: wysiewa się tak jak aksamitki. Kwitną już w 10 tygodni od siania, a jadalne płatki ich kwiatków można dodawać do sałatek.

Kosmos – Cosmos: śliczne kolorowe kwiaty jednoroczne, które najlepiej jest siać prosto do gruntu w maju. Można również wysiewać je wcześniej w szklarni lub na parapecie. Kwitną aż do późnej jesieni, a ich kwiaty wspaniale nadają się do wazonu. Lubi słoneczne miejsca.

Sałata – Lactuca sativa: można ją wysiewać prawie przez cały rok. Można wybierać wśród wielu ciekawych odmian, nawet o kolorowych lub pokarbowanych listkach. Po wysianiu nasionka kiełkują już za 12 dni.

Tytoń ozdobny – Nicotiana x sanderae: nasionka tytoniu są maleńkie, ale łatwo i bardzo szybko kiełkują. Najlepiej jest wysiać je w domu lub w szklarni i wysadzić do ogródka lub donic po 15 maja. Ponieważ nasionka są małe, to po wysianiu ich do tacek z podłożem ogrodniczym już ich nie przykrywamy. Kwiaty cudownie pachną i zdobią ogrody od czerwca do października. Nie martwcie się – z papierosami nie mają nic wspólnego!

You might also like More from author

Leave A Reply