Domek dla skalniaków

0

Królewski Ogród Botaniczny w Kew posiadał zimną szklarnię alpejską już w roku 1891. Pół wieku później (w roku 1938) została ona powiększona i przebudowana w ówczesnym  stylu: ceglana podbudówka, drewniane ściany oraz szklany dach. Rośliny tradycyjnie wystawiano w niej w sposób  indywidualny: w glinianych donicach na drewnianych półkach biegnących po obu stronach ścieżki wewnątrz szklarni. Pomimo ogromnej popularności szklarnia  jednak została zdemontowana w 1981 roku i na powstałym pustym miejscu zbudowano tak zwany „The Davies Alpine House”.

W roku 2004 projektanci oraz pracownicy alpinarium w Kew rozpoczęli planowanie kolejnej – super nowoczesnej szklarni alpejskiej. Uroczyste otwarcie nastąpiło w marcu 2006 roku, gdy oczom gości ukazała się piękna, awangardowa budowla, którą widać na fotografiach. Rośliny alpejskie nie eksponuje się w indywidualnych donicach lecz w bardziej naturalnym środowisku – obsadzono nimi kamienie i skalne szczeliny, a następnie podsypano miałkim grysikiem.

 

CO TO JEST SZKLARNIA ALPEJSKA? 

Zimna szklarnia alpejska umożliwia miłośnikom roślinności skalnej  kolekcjonowanie oraz kultywowanie jej w warunkach dalece oddalonych od środowiska naturalnego. Trudno jest stworzć im warunki odpowiednie do wzrostu w ogrodzie, ponieważ przyzwyczajone są do życia na innych wysokościach. Rośliny skalne porastające kamieniste wzgórza oraz góry podczas zimy przykryte są grubą warstwą śniegu, który chroni je od deszczu i zimnego wiatru. Ich korzenie w przeciwnym razie narażone są na gnicie i śmierć. Zaś wiosna w górach nadchodzi zazwyczaj nagle. Rozpuszczające się śniegi nawadniają budzącą się do życia roślinność. Krótki okres ciepłej pogody w górach pozwala jej tylko na krótki sezon wzrostu. Rośliny szybko więc czerpią wodę z roztopionego śniegu i „łapią” każdy promień ciepłego słońca – wiedzą, że kolejna zmiana pogody może nadejść bez zapowiedzi.

Umieszczanie roślin alpejskich w zimnej szklarni umożliwia im przetrwanie mokrych i bezśnieżnych zim. Latem chroni przed nadmiernym upałem – szklany dach podczas letnich miesięcy zaciemniamy a ściany boczne demontujemy w celu zapewnienia maksymalnej wentylacji. Najistotniejsze jest jednak to, iż w szklarni alpejskiej jesteśmy w stanie kontrolować ilość wody podawanej roślinom.

You might also like More from author

Leave A Reply