Zapasy na zimę: suszone pomidory
Pomidory występują w naszej codziennej diecie bardzo często i pod różnymi postaciami. Nic w tym dziwnego, bo to smaczne i bogate w składniki odżywcze warzywo to prawdziwy skarb w naszej kuchni. Tegoroczne ciepłe i słoneczne lato pozwoliło na bogaty zbiór pomidorów w przydomowych ogrodach. Za niewielką cenę można też kupić smaczne pomidory gruntowe na lokalnych bazarach i straganach. Niestety, wrzesień to już ostatnia chwila, kiedy cieszymy się smakiem pomidora uprawianego na zewnątrz. Zróbmy więc zapasy na zimę, np. w postaci smakowitego suszu.
Suszone pomidory można przygotować samodzielnie, o ile posiadamy kuchenkę z termoobiegiem lub suszarkę do warzyw i grzybów.
Aby cieszyć się wyśmienitym smakiem suszonych pomidorów pamiętaj, że:
1. Na susz najlepiej nadają się podłużne, mięsiste pomidory gruntowe. Wybieramy dojrzałe owoce o zbliżonej wielkości.
2. Aby przygotować pomidory do suszenia, myjemy je starannie, odcinamy piętkę i kroimy na pół. Układamy ciasno na blasze i wstawiamy do piekarnika.
3. W typowej kuchence możemy suszyć jednocześnie dwie – trzy blachy – po dwa trzy kg pomidorów na każdej.
4. Temperatura suszenia nie powinna przekraczać 100 stopni C, najlepiej ustawić piekarnik na 80-90 stopni.
5. Suszenie koniecznie musi odbywać się przy uchylonych drzwiczkach, aby pomidorki się nie upiekły, zamiast wysuszyć.
6. Suszenie trwa zwykle 6-8 godzin, w zależności od wielkości i wilgotności pomidorów.
7. Pomidory są gotowe, jeśli znacznie zmniejszyły swoją objętość, mają obsuszone brzegi, ale są miękkie, elastyczne, a przy delikatnym ściskaniu nie wycieka z nich sok. Suszone pomidory nie mogą być zeschnięte na wiór.
8. Pomidory nie wysychają wszystkie jednocześnie. W końcowym etapie suszenia często zaglądamy do piekarnika i wyjmujemy te, które już się ususzyły. Pozostałe – czyli zwykle te grubiej pokrojone – potrzebują więcej czasu.
Suszone pomidory zyskują na smaku po starannym przyprawieniu. Typowe dodatki do suszu to sól, ostra papryka, czosnek, bazylia, oliwki, kapary, ocet. Po dosypaniu przypraw pomidory skrapiamy oliwą z oliwek lub innym olejem. Po wymieszaniu są już gotowe do użycia. Najprościej zjeść je ze smakowitą, świeżą bagietką lub dodać do sałat i sałatek dla wzbogacenia smaku.
Jak przechować suszone pomidory
Najprościej zapasy podzielić na mniejsze porcje i zamrozić w szczelnych, foliowych woreczkach. Można również przechować je w słoiczkach zalane olejem. Jeśli mają postać dłużej niż dwa – trzy tygodnie (w lodówce), to koniecznie trzeba poddać je pasteryzacji.
A jeśli w tym roku nie masz jeszcze czasu na zrobienie własnych suszonych pomidorów, to skontaktuj się z p. Żanetą, która była dla mnie źródłem tych informacji, a przyrządzane przez nią suszone pomidory w słoiczkach wspaniale smakują. Adres mailowy: toperzowachata@gmail.com