Zabezpieczanie bylin i traw na zimę

0

Jesień nas ciągle rozpieszcza ciepłą i słoneczną pogodą, ale zima w końcu jednak nadejdzie. Gdy zaczną się przymrozki i opady śniegu niektóre z naszych ogrodowych roślin będą potrzebowały specjalnego zabezpieczenia, które pozwoli im przetrwać zimowe chłody. Warto poznać różne rodzaje zimowych osłon, aby dobrać je typu rośliny i jej wrażliwości na niskie temperatury.

Osłanianie bylin, których pędy zamierają na zimę
Większość bylin znakomicie znosi zimę. Nadziemne części roślin (o ile nie są zimozielone) zamierają późną jesienią i jedynym zmartwieniem ogrodnika, w przypadku wrażliwych gatunków, jest zabezpieczenie bryły korzeniowej. To, co pod ziemią możemy osłonić warstwą liści, słomy, gałązkami jedliny, kompostem lub ziemią liściową. Ściółka, jeśli ma być skuteczna, powinna mieć około 10 cm grubości (to zabezpieczenie przed przeciętną zimą) i powinna pokrywać obszar w promieniu kilkudziesięciu cm od rośliny. Pamiętajmy, że osłona przydaje się szczególnie w mroźne i bezśnieżne zimy. Gdy spadnie przynajmniej kilkanaście cm śniegu, byliny już są dobrze zabezpieczone przed chłodem.

Wskazówka: jeśli to możliwe, rabaty bylinowe najlepiej zostawić na zimę bez usuwania zaschniętych pędów i liści. Tworzą one naturalne rusztowanie, na którym zatrzymuje się śnieg, powiększając warstwę izolującą bryłę korzeniową.

Osłanianie bylin zimozielonych i półzimozielonych
Nie wszystkie zimozielone byliny wymagają osłony przed mrozem. W zimowych warunkach dobrze radzą sobie barwinki i runianki japońskie, ale już ciemierniki, niektóre liliowce, trytomy, wrażliwe odmiany jukki mogą mocno ucierpieć w czasie mroźnej i bezśnieżnej zimy. Gdy temperatura spada poniżej zera, ich liście narażone są przede wszystkim na utratę wilgoci i wysuszenie przez słońce, a także na poszarpanie i uszkodzenie przez wiatr. Dlatego warto osłonić je gałązkami z iglaków, zasypać warstwą suchych liści lub przykryć słomianą matą. Zimozielone byliny okrywamy późną jesienią, gdy zbliżają się większe mrozy. Na wiosnę osłony zdejmujemy, gdy ustąpi ryzyko dużych przymrozków.

Osłanianie traw ozdobnych
Szczególnej osłony zimowej potrzebują również trawy ozdobne, które pochodzą z cieplejszego klimatu, np. rozplenica japońska, miskanty, trawa pampasowa. Trawy najlepiej zabezpieczyć gałązkami iglaków, ułożonymi w postaci kopczyka na przygiętych źdźbłach. Te najbardziej wrażliwe warto najpierw związać i dopiero wtedy obsypać grubą warstwą ściółki, okryć jedliną lub matą słomianą. Osłony z traw zdejmujemy na przedwiośniu, gdy ustąpi ryzyko dużych mrozów. Dopiero wtedy przycinamy stare, zasuszone źdźbła.

You might also like More from author

Leave A Reply