Zabawa z dyniami

0

Bez względu na tradycje i przekonania – wycianie wesołych lub strasznawych buziek w dyniach jest świetną zabawą dla całej rodziny.  Pomarańczowe dyńki można kupić jesienią prawie w każdym warzywniaku czy markecie spożywczym (około 2,5 zł/kg), a wielu z nas uprawia je w swoim ogrodzie. Do wyciania buziek czy jakicholwiek innych kształtów możemy także użyć każdej innej odmiany dyń i tykw – w ciemnościach wszystkie będą wyglądały świetnie jako lampoiny z małą świeczką palącą się w środku.

 

Dzieci z dyniami. Fot K Bellingham

Albercik, Eve i Robert z wyciętymi dyńkami 

 

Oto jak bawić się w wycinanie buziek w dyniach:

• Przed zabraniem się do pracy zbierzmy wszystkie potrzebne materiały. Oprócz dyni będą potrzebne: ciemny pisak (najlepiej zmywalny), ostry nóż, metalowa łyżka, miseczka,  metalowe foremki do ciastek, młotek gumowy (tzw. blacharski), świeczka, zapałki.

 • Pierwszym krokiem jest zaplanowanie buźki, jaką chcemy wyciąć w dyni. Jeśli nic nie przychodzi do głowy, to na internecie jest wiele pomysłów – wystarczy wpisać w wyszukiwarce ‘wycianie dyń’ (dla większego wyboru po angielsku ‘pumpkin carving’) i szukać najciekawszej buźki w grafice. Po wybraniu wzoru można poprosić dzieci aby narysowały go na kartce papieru albo od razu pisakiem na dyni.

• Jeśli dzici wybrały już i naszkicowały na dyni buźki, to dorosła osoba musi pomóc im ją wyciąć. Zaczynamy od odcięcia czapeczki.

• Po odcięciu i zdjęciu czapeczki należy łyżką wybrać nasiona oraz miąższ – bardzo dokładnie, gdyż pozostawione kawałki będą mogły gnić. Porządnie wydrążona dynia może spokojnie stać kilka tygodni.  Nasionka wrzucamy do miseczki – możemy je wysuszyć, są pyszne prażone.

• Gdy nasza dyniowa główka będzie już całkiem pusta, to możemy zabrać się za wycinanie buźki. Tutaj również będą musieli pomóc dzieciom rodzice i wyciąć wzory według wcześniej narysowanych linii za pomoca ostrego nożyka.

• Niektóre otwory można wyciąć za pomoca metalowych foremek do ciasteczek i gumowego młotka, jest to szczególne fajne rozwiązanie dla młodszych dzieci.

• Po wycięciu buziek zmywamy pozostałości po pisakach. Wieczorową porą wkładamy do dyniek małe świeczki, zapalamy je i zamykamy dyńki czapeczkami. Wyglądają ładnie jako lampiony na parapecie okna, na tarasie czy przed wejściem do domu.

 

UWAGA! Nigdy nie pozwalamy dzieciom zapalać świeczek i zawsze gasimy je na noc.

 

Przeczytaj także Dynie, Tykwy, Patisony …

You might also like More from author

Leave A Reply