Rodzaje rabat wzniesionych
Zbudowanie rabaty wzniesionej (zagonu) może być świetnym rozwiązaniem dla wielu problemów w ogrodzie. Są one bardzo praktyczne, aczkolwiek mogą być także elementem zaskoczenia oraz atrakcyjnym dodatkiem do każdej zielonej przestrzeni. Nie musimy stosować ich tylko w warzywniku – równie ciekawie wyglądają w reprezentacyjnych częściach ogrodu. A do budowy rabat wzniesionych możemy użyć prawdziwie szerokiej gamy materiałów – w zalężności od przeznaczenia oraz naszego gustu.
Rabaty wzniesione w ogrodzie kuchennym:
Tradycyjnie rabaty wzniesione na potrzeby ogrodu kuchennego buduje się z drewnianych desek. Ich trwałość zależała będzie od gatunku wybranego drewna oraz jakości konstrukcji. Drewno sosnowe oraz modrzewiowe będzie wymagało impregnacji, natomiast dąb można pozostawić w naturalnym stanie. Poniżej widoczne są rabaty obsadzone warzywami i truskawkami w warzywniku. Dla ułatwienia zbiorów są one dosyć wysokie. Zbito je z impregnowanych desek sosnowych – jest to najłatwiejszy i najtańszy sposób ich budowy, który polecam wszystkim.
Deski sosnowe w celu impregnacji i uatrakcyjnienia ich wyglądu można pomalować na różne kolory. Ładnie będą wyglądały w spokojnych odcieniach kremowych, jasno-szarych lub miętowych. Dla odważniejszych polecam turkus oraz zieleń morską. Zwariowane barwy z poniższej fotografii pasują szczególnie do rabat, które przeznaczone są do ogrdów przy przedszkolach i szkołach – dzieci chętniej uprawiają warzywa w pomarańczowych ‘skrzynkach’ niż na nudnych zagonach.
Rabaty wzniesione w ogrodzie ozdobnym:
Konstrukcja rabt wzniesionych pod obsadzenia drzew, krzewów oraz bylin pozwala na jak najlepsze wykorzystanie przesterzeni ogrodu. Często stosuje się je w małych przestrzeniach miejskich, gdy ogródek jest umieszczony pomiędzy ścianami domów lub ogrodzeniami. Podwyższenie obsadzeń umożliwia tworzenie różnych poziomów zieleni i zakątków do odpoczynku, świetnie nadaje się na tarasy. Na poniższej fotografii widoczna jest rabata wzniesiona zbudowana z desek odzyskanych po starych rusztowaniach. Jest to dobry pomysł, ponieważ takie deski są już wspaniale zaimpregnowane i nie posiadają nowego ‘sklepowego’ wyglądu – mają duszę. Projektant dodatkowo stworzył z desek stopnie oraz siedziska.
W miejscach, gdzie sama powierzchna pod obsadzenia jest naprawdę mała i nieproporcjonalna w stosunku do otaczających ją ścian, budowa wzniesionej rabaty ratuje całą kompozycję. Proszę zobaczyć poniżej jak dzięki wymurowanej wzniesionej rabacie ‘podwyższono’ rabatkę biegnącą pomiędzy ścieżką a ścianą budynku:
Więcej pomysłów konstrukcji oraz wykorzystania rabat wzniesionych można zobaczyć naszej GALERII, a o zaletach stosowania rabat wzniesionych można poczytać TUTAJ.