Rabata bylinowa w kolorze blue

0

W ramach cyklu gotowych projektów rabat kwiatowych przedstawiamy pastelową kompozycję w odcieniach błękitu i jasnego fioletu, która ozdabia przydomowy ogród w niewielkiej angielskiej miejscowości Yelvertoft. Rabata najbardziej urzeka wiosną, kiedy rozkwita większość posadzonych na niej roślin. Najważniejszym elementem kompozycji jest liliowy wieczornik damski (roślina dwuletnia). Ciekawie z nią kontrastują kwiatostany łubinu, które wyróżniają się  intensywnym kolorem i strzelistym kształtem. Tłem dla tych roślin są pastelowe, szeroko rozpierzchłe bodziszki i srebrzystoszary czyściec wełnisty. Na rabacie znalazły się też fioletowe czosnki ozdobne. Bazę dla kompozycji stanowią byliny, dlatego do uzyskania zwartej, efektownej rabaty będziemy potrzebować przynajmniej dwóch sezonów. Zastosowane rośliny nie są zbyt wymagające w stosunku do gleby – wystarczy im przeciętna ziemia ogrodowa z dodatkiem kompostu. Dla tej rabaty należy wybrać stanowisko słoneczne i umiarkowanie wilgotne.

Rabata blue

1. Wieczornik damski (Hesperis matronalis) to roślina dwuletnia o przyjemnie pachnących kwiatach. Nasiona wieczornika wysiewamy bezpośrednio do gruntu w kwietniu lub maju. Zakwita w maju i czerwcu w kolejnym sezonie. Dorasta do 90 cm.  Preferuje stanowiska półcieniste lub słoneczne. Nadaje się na kwiat cięty.

2. Łubin trwały (Lupinus polyphyllus) – mało wymagająca bylina, tolerancyjna w stosunku do gleby, dość odporna na suszę dzięki głęboko sięgającemu silnemu korzeniowi. Nie najlepiej znosi przesadzanie, dlatego wysiewamy ją od razu na miejsca stałe. Kwitnie w maju. Łatwo wykształca nasiona. Rozsiewa się samoistnie, o ile nie usuniemy młodych roślin w czasie pielenia rabaty.

3. Bodziszek oksfordzki (Geranium oxonianum) – płożąca bylina o licznych kwiatach. Osiąga ok. 40 cm wysokości. Udaje się na glebach średnio wilgotnych i wilgotnych w miejscach słonecznych i półcienistych. kwitnie przez całe lato. Do kompozycji należy wybierać odmiany o kwiatach białych lub liliowych (np. ‘A.T. Johnson’)

Rabata blue

 4. Czosnek Krzysztofa (Allium christophii inaczej albopilosum) – mrozoodporna bylina cebulowa o dużych, kulistych kwiatostanach, efektownych także po zaschnięciu. Kwitnie na przełomie maja i czerwca, osiąga około 40 cm wysokości.

5. Czosnek okazały (Allium aflatunense) to również roślina cebulowa, która dorasta do 70 cm, jej kwiaty są jednak nieco mniejsze od czosnku Krzysztofa. Czosnek okazały jest odporną byliną, która przez wiele lat dobrze kwitnie na tym samym miejscu. Termin kwitnienia to przełom maja i czerwca.

6. Czyściec wełnisty (Stachys byzantina) – efektowna roślina o srebrzystozielonych, kutnerowatych liściach, które decydują o jej jdekoracyjności. Mrozoodporna bylina na miejsca słoneczne i suche. Osiąga około 40 cm wysokości, kwitnie w maju i czerwcu. Nasiona wysiewamy wczesną wiosną wprost do gruntu, na miejsca stałe wysadzamy roślinę późnym latem.

Kwitnienie rabaty przedłużymy na okres letni dosadzając np. róże, floksy, dalie lub lilie. Aby zachować subtelny nastrój tej przepięknej kompozycji, wybierzmy odmiany w kolorze bieli, błękitu lub jasnego różu. Proponujemy następujące odmiany:

Róża parkowa ‘Schneewittchen’- zdrowa i bujna odmiana, osiągająca nawet 150 cm wysokości, kwitnie długo i obficie, powtarza kwitnienie, wykształca średniej wielkości białe kwiaty o przyjemnym zapachu.

Płomyk wiechowaty ‘Laura’ (fioletowy)

Dalie: białe niskie ‘Art Fair’, ‘Aspen lub wysokie Eveline’, ‘Fleurel’  i fioletowe: Jean Marie’, ‘Veritable

Lilie białe: Mont Blanc’, ‘Casa Blanca’,  ‘Sweet Surrender’.

 

Zobacz także:

Projekt rabaty jednorocznej róż-błękit-fiolet.

Projekt rabaty egzotycznej.

You might also like More from author

Leave A Reply