Aloha – witajcie w tropikalnym raju

0

Osiem i pół mili od Hilo na Hawaii, zwanej także Wielką Wyspą, znajduje się prawdziwe muzeum żywych roślin – Hawaii Tropical Botanical Garden, które przyciąga fotografów, botaników i miłośników przyrody z całego świata. Na ponad 16 hektarach żyznych gleb wulkanicznych znajduje się kilka tysięcy gatunków egzotycznych roślin, w tym wiele okazów z coraz to rzadszych lasów deszczowych, a tropikalny klimat Hawajów sprawia, że ogród jest atrakcyjny przez cały rok.

Chcąc poznać historię powstania tego niezwykłego ogrodu botanicznego, musimy cofnąć się do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. To właśnie wtedy Dan J. Lutkenhouse i jego żona Pauline nabyli działkę nad Onomea Bay. Wówczas był to spory kawałek nieprzeniknionej dżungli, który małżeństwo zamierzało dostosować pod działalność komercyjną. Jednak para uległa czarowi miejsca i, jak wspomina Dan, poczuła aina, czyli ducha tej ziemi, który pokierował ich zamiary w zupełnie innym kierunku. Dan i Pauline sprzedali cały dobytek, pozostawili San Francisco i na dobre przenieśli się na Hawaje z postanowieniem stworzenia czegoś niesamowitego – tropikalnego ogrodu botanicznego. Wkrótce w ruch poszły kilofy, sierpy, łopaty i pilarki, za pomocą których Dan i jego pomocnicy ujarzmiali naturę tak, aby była ona bardziej przyjazna człowiekowi. Po krótkim treningu botanicznym pan Lutkenhouse zaczął sprowadzać rośliny i rozsadzać je po ogrodzie. Udało mu się. W 1984 roku ogród otworzył podwoje dla pierwszych zwiedzających.

Hawaii Tropical Botanical Garden (HTBG)

Kwiat imbiru www.htbg.com

Obecnie ogród jest w pełni samowystarczalnym centrum botanicznym chętnie odwiedzanym przez turystów. A jest co oglądać. Znajduje się tu prawie dwieście gatunków palm, w tym rzadka i zagrożona wyginięciem Areca guppyana lub Bentinckia nicobarica. Podziwiać można również najbogatszą w całych Stanach Zjednoczonych kolekcję helikonii, a także imponujący zbiór bromelii, sprowadzonych głównie z Ameryki Południowej. Wart obejrzenia jest wąwóz Kahalii z wielkimi bambusami, bananowcami i paprociami. W alei palmowej wzrok przykuwają chlebowce różnolistne i ich dżakfruty (największe owoce rosnące na drzewach), natomiast przechadzkę szlakiem Cook Pine umilają pachnące albicje jedwabiste.

Więcej zdjęć z Tropikalnego Ogrodu Botanicznego na Hawajach znajdziesz w naszej Galerii.

 

You might also like More from author

Leave A Reply