Efektowne rabaty kwiatowe – zacznij od projektu
W szkółkach ogrodniczych z roku na rok powiększa się liczba dostępnych odmian przepięknych roślin ozdobnych, a wprawne ręce sprzedawców aranżują kuszące ekspozycje kwitnących bylin czy krzewów. Dlatego nasze wizyty w takich sklepach często kończą się spontanicznymi zakupami roślin, które potem nie bardzo wiemy, gdzie posadzić. Co zrobić, żeby zakupy były nie tylko przyjemne, ale i pożyteczne? Odpowiedź jest prosta: planować. Pomysły na piękne rabaty, ogródki skalne czy użyteczne warzywniki powinny najpierw powstać w naszej głowie. Jeśli dopasujemy je do warunków w ogrodzie, to z pewnością lista zakupów, jaka wyłoni się w efekcie przemyśleń będzie sensowna i pożyteczna. Poniżej kilka spraw, które trzeba przemyśleć, aby wybrać rośliny na efektowną rabatę kwiatową.
• Zanim pomyślisz o roślinach do nasadzeń, znajdź miejsce w ogrodzie, w którym chcesz założyć rabatę. Zastanów się nad wielkością rabaty, określ jej położenie względem szlaków komunikacyjnych i innych elementów ogrodowych. Na rabacie w odległej części ogrodu raczej nie sadź drobnych, krótko kwitnących roślin – bo możesz nie mieć okazji obejrzeć ich kwiatów. Na grządkach położonych blisko miejsc intensywnie użytkowanych (np. obok placu zabaw dla dzieci) unikaj sadzenia roślinnych rarytasów – takie przedsięwzięcie z pewnością zakończy się frustracją.
• Określ warunki stanowiskowe, w tym między innymi nasłonecznienie (tego warunku nie będziesz w stanie zmienić) oraz przepuszczalność , zasobność i wilgotność gleby (nad tymi właściwościami stanowiska można popracować, pytanie tylko czy masz na to czas i ochotę).
• Dopasuj swoje marzenia do stylu swojego ogrodu. Naturalne piękno uzyskujemy poprzez spójność i oszczędność formy.
• Zastanów się, ile czasu chcesz poświęcić na pielęgnację rabaty – niekoniecznie trzeba się dużo napracować, żeby stworzyć coś naprawdę pięknego. Niektóre rośliny nie wymagają potu i łez, rosną przy minimalnym zaangażowaniu ogrodnika.
• Pomyśl, czy rabata ma być efektowna przez cały sezon, czy eksplozja barw i zapachów powinna nastąpić tylko w określonym czasie. To drugie rozwiązanie stosuje się zwykle w większych ogrodach, gdzie można sobie pozwolić na wiele rabat kwitnących w różnych okresach.
• Dotychczasowe rozważania pozwoliły już na określenie grupy roślin, które mogą pojawić się na Twojej rabacie. Teraz korzystając z katalogów wybierz konkretne odmiany, które chcesz mieć na rabacie.
• Na kartce papieru narysuj w odpowiedniej skali kształt swojej rabaty. Nie zapomnij o naniesieniu siatki, która ułatwi rozmieszczenie roślin. Zaznaczając na projekcie poszczególne rośliny pamiętaj o zachowaniu właściwych odstępów (rośliny będą się rozrastać!). Nie zapomnij również o prostej, ale ważnej zasadzie, że najniższe rośliny powinny być na przodzie rabaty, a najwyższe z tyłu.
• Na koniec napisz listę roślin i policz, ile sztuk potrzebujesz do obsadzenia swojej rabaty. Teraz już spokojnie możesz udać się na zakupy.