Jak założyć ogród? Poradnik krok po kroku.
Piękny i bujnie kwitnący ogród to marzenie wielu osób. Jest miejscem relaksu, urządzania rodzinnych przyjęć czy zabaw dla dzieci. Przed zasłużonym odpoczynkiem wśród zachwycających roślin czeka jednak ogrodnika wiele pracy. Poznaj najważniejsze zasady planowania ogrodowej przestrzeni.
Zanim zabierzemy się do pierwszych prac, warto najpierw poszukać inspiracji i zastanowić się, w jakim stylu chcemy urządzić ogród. Styl francuski charakteryzuje się ładem i symetrią występujących w nim roślin, a angielski nawiązuje do naturalnej przyrody. Ogród wiejski (rustykalny) wyróżnia się swojskim klimatem i mnóstwem kolorowych, niezbyt wyszukanych kwiatów. Coraz częściej w polskich ogrodach można zauważyć inspiracje stylem japońskim lub śródziemnomorskim.
Wspólnie z członkami rodziny powinniśmy również omówić oczekiwania dotyczące przeznaczenia ogrodu. Niektórzy preferują bogate w roślinność rabaty i fantazyjnie przycięte krzewy ozdobne, które będą podziwiać wszyscy wokół, a inni ciche zakątki, zasłonięte przed wzrokiem sąsiadów. Zwolennicy aktywnego wypoczynku potrzebują dużo miejsca na trawnik, po którym będzie można biegać lub grać w piłkę. Pewnym kompromisem może być podzielenie ogrodowej przestrzeni na parę części, np. reprezentacyjną, użytkową z rabatami warzywnymi oraz wypoczynkową. Jeśli w ogrodzie będą miały przebywać dzieci, koniecznie przygotujmy dla nich kącik zabaw.
Zakładanie ogrodu krok po kroku
1. Projekt ogrodu
Na początku zarysujmy szkic przedstawiający projekt naszego wymarzonego ogrodu. Wyznaczmy ścieżki i ustalmy miejsce na trawniki, rabaty, grill, altankę, pergolę czy inną budowlę ogrodową. Pamiętajmy przy tym, że najlepiej, gdyby rabata z warzywami i ziołami znajdowała się w pobliżu kuchni, a plac zabaw dla dzieci był widoczny z domu i miejsca naszego wypoczynku. Szczegółowy projekt ogrodu pozwoli uniknąć błędów i ułatwi oszacowanie kosztu zagospodarowania terenu.
2. Prace ziemne
Przed założeniem ogrodu należy oczyścić teren z ewentualnych pozostałości po budowie domu, chwastów i innych zanieczyszczeń. Do przekopania ziemi możemy użyć szpadla lub glebogryzarki. Jeśli planujemy instalację elektryczną lub automatyczne nawadnianie ogrodu, należy wykonać je na tym etapie.
3. Nawierzchnia ogrodowa
Szeroki wybór materiałów na nawierzchnię pozwoli na zaprojektowanie jej według własnego pomysłu. Możemy wytyczyć zarówno ścieżki nieutwardzone, jak i utwardzone. Pierwsze z nich mają funkcję głównie dekoracyjną i idealnie sprawdzą się jako dróżki łączące rabaty. Do ich wykonania używa się głównie żwiru, tłucznia i granitu, które, dzięki właściwościom przepuszczającym, mogą być rozwiązaniem problemu nadmiaru wody opadowej. Najpopularniejszymi materiałami na ścieżki utwardzone są z kolei kostka brukowa, kamień i plastry drewna.
4. Mała architektura ogrodowa
Elementy małej architektury upiększają ogród, nadając mu swoistego charakteru. Należą do nich altanki, pergole, trejaże, oczka wodne, wędzarnie i suszarnie ogrodowe itd. Można wykonać je samodzielnie lub kupić gotowe w sklepach. Wszystkie budowle ogrodowe powinny pasować do stylu domu i ogrodu.
5. Żywopłot i ogrodzenie
Aby wyznaczyć granicę działki i osłonić wybrane miejsca, montujemy ogrodzenie oraz – opcjonalnie – zakładamy żywopłot. Najpopularniejszymi roślinami na żywopłot formowany są ostrokrzew, głóg, bukszpan i grab. Z kolei na żywopłot nieformowany idealnie sprawdzą się takie rośliny, jak tuja, jałowiec skalny, tawuła norweska, jaśminowiec czy dzika róża.
6. Sadzenie drzew, krzewów ozdobnych i kwiatów ogrodowych
To jedna z najprzyjemniejszych prac w ogrodzie, która w zasadzie nigdy się nie kończy. Dla drzew i krzewów ozdobnych trzeba zarezerwować odpowiednio dużo miejsca, tym bardziej, że niektóre z nich tworzą rozłożyste korony. Rabaty kwiatowe możemy skomponować z wielu gatunków roślin i zaplanować w taki sposób, by o każdej porze roku było pięknie i kwitnąco. Wspaniale prezentują się zarówno rabaty rosnące wzdłuż linii prostych, jak i te o mniej nieregularnych kształtach. Pielęgnacja roślin będzie znacznie łatwiejsza, jeśli wybierzemy gatunki o podobnych wymaganiach.
Katalog roślin pomoże Ci w doborze drzew, krzewów, bylin, pnączy i kwiatów ogrodowych. Poznasz podstawowe informacje dotyczące uprawy roślin (np. stanowisko, typ gleby, pielęgnacja, zastosowanie, okres kwitnienia) i dowiesz, które z nich są trujące, lecznicze, mrozoodporne czy zimozielone.
7. Założenie trawnika
Ostatnim etapem prac jest założenie trawnika z siewu lub rolki. Należy pamiętać o tym, że młoda trawa jest delikatna i wrażliwa na uszkodzenia, więc nie można po niej chodzić.