Z ogródka do wazonu

0

Nie ma nic lepszego niż piękny bukiet letnich kwiatów w wazonie. Ale nie taki zakupiony w osiedlowej kwiaciarni z gerber czy sztucznie wyglądających róż, tylko pełen ogrodowych odmian kosmosów, dalii oraz cynii – tu i ówdzie przeplatany gałązką kwitnącego krzewu lub zwiewnym źdźbłem trawy.  Lekko związany naturalną rafią, może zdobić i wypełnić oszałamiającym zapachem nasz dom przez długi czas.

Rabatę z kwiatami przeznaczonymi do cięcia można zrobić w każdej części ogrodu, np. w warzywniku. Przed wysadzeniem roślin należy ją oczyścić z chwastów, a glebę przekopać z obfitą ilością przekompostowanego obornika.  Większość roślin wysianych lub wysadzonych wiosną będzie dawać plony już od początku lata. Pamiętajmy jednak, aby kwiaty ciąć tylko o świcie lub wieczorem i odrazu umieszczać w przygotowanym wiaderku z zimną wodą.

 

KIEDY SIAĆ?

Aby latem i jesienią korzystać z darów ogrodu – już wiosną należy wysiać nasionka roślin, które chcemy za kilka miesięcy ciąć.  Zastanówmy się nad ulubionymi barwami – ale czy pomarańcz napewno będzie dobrze wyglądać w jadalni? Może w tym roku poeksperymentuję i posieję tylko rośliny kwitnące na biało i żółto? Czy mam wsytarczająco roślin błękitnych? Wiosna to najlepszy czas,  aby sobie na te pytania odpowiedzieć i udać się do sklepu ogrodniczego po nasionka czy też bulwy dalii , mieczyków oraz lilii. Rośliny jednoroczne możemy siać w lutym/marcu w szklarni, a w marcu/kwietniu na rozsadzie lub wprost na rabacie.

JAKIE ROŚLINY?

Na ogrodowe rabty „cięte” polecam głównie rośliny jednoroczne: kosmosy, cynie, szałwię powabną, kleome, tytoń ozdobny, słoneczniki, amarant oraz groszek pachnący. Dodatkowo rośliny cebulowe: czosnki ozdobne, mieczyki i lilie w przeróżnych odmianach.

Z bulwiastych obowiązkowo na rabacie na kwiat cięty powinny być dalie – są w czołówce moich ulubieńców. Dalie bardzo łatwo się rozmnaża (za pomocą sadzonek pobranych wiosną lub nasion), zimuje i pielęgnuje na rabacie. Potrzebują jedynie palikowania i częstego cięcia kwiatów. W środku lata obowiązkowo należy dać im dawkę nawozu, aby wspomóc dalsze kwitnienie. W wazonie wytrzymują  tydzień i więcej.

You might also like More from author

Leave A Reply