Wiosenny ogródek w donicy

0

Każdy cieplejszy wiosenny dzień sprzyja rozwojowi roślin. I nawet, jeśli w nocy pojawiają się jeszcze przymrozki, to już na przełomie marca i kwietnia możemy tworzyć balkonowe i tarasowe kwitnące ogródki w donicy. Do pojemników, które chcemy wystawić na zewnątrz nie będą pasowały wszystkie rośliny. Musimy wybrać te, które rosną nawet przy niskich temperaturach i są w stanie znieść nawet nieduże przymrozki. Najlepiej w chłodne, marcowe i kwietniowe dni czują się wiosenne kwiaty cebulowe. Planując obsadzenie donicy możemy wybierać pośród tulipanów, narcyzów, krokusów i hiacyntów. Inne odporne na chłody i jednocześnie wcześnie kwitnące rośliny to m.in. bratki, stokrotki, pierwiosnki i niezapominajki. Wszystkie są roślinami dwuletnimi, czyli kwitną w drugim roku po wysianiu. Do donic musimy wysadzać gotowe, kwitnące sadzonki. Jeśli nie mamy własnej szklarni do wcześniejszego przygotowania roślin, to możemy skorzystać z bogatej oferty centrów ogrodniczych.

Przygotowanie wiosennego mini ogródka
1. Wybieramy donicę z podstawką, pasującą do naszego balkonu czy tarasu, koniecznie z odpływem dla nadmiaru wody.
2. Przygotowujemy rośliny w ilości odpowiedniej do rozmiaru donicy, pamiętając, że kwiaty w pojemniku sadzimy znacznie gęściej niż na rabacie.
3. Na dno donicy wsypujemy nieco gruzu lub kamyków, dzięki czemu utworzymy przestrzeń, gdzie będzie spływać nadmiar wody deszczowej lub wlanej w czasie podlewania. Drenaż zasypujemy żyzną ziemią ogrodową.
4. Rośliny przeznaczone do sadzenia mocno podlewamy lub zanurzamy na chwilę w pojemniku z wodą – dzięki temu łatwiej wyjmiemy je z doniczki, a ziemia z bryły korzeniowej nie będzie się obsypywać.
5. Delikatnie sadzimy rośliny, zwykle te najwyższe (tulipany, narcyzy) w środku donicy, natomiast niższe (stokrotki, bratki, szafirki i krokusy) bliżej krawędzi.
6. Całość delikatnie podlewamy i … cieszymy się pięknem pierwszych wiosennych kompozycji.

You might also like More from author

Leave A Reply