W ogrodowej cieplarni

0

Jesienne chłodne noce, wiatry i zimne deszcze kończą życie wielu ciekawych roślin doniczkowych uprawianych na balkonach i tarasach, albo w ogrodzie. Stopniowo, ale nieubłaganie zamierają pelargonie, fuksje czy lantany, które w ciepłym klimacie kwitłyby jeszcze miesiącami. Definitywnie rozprawia się z nimi mróz, chyba że …mamy ogrodową ogrzewaną szklarnię albo ogród zimowy, gdzie możemy te wieloletnie rośliny przechować przez zimę. Chroniąc w szklarni kwiaty doniczkowe przedłużamy ich kwitnienie, a co najważniejsze nie musimy wiosną kupować nowych roślin, aby udekorować letni ogród  lub taras. Często wystarczy odmładzające cięcie na wiosnę, aby kwiaty od pierwszych słonecznych dni były już dekoracyjne. Starsze okazy wielu gatunków są również znakomitym źródłem sadzonek, z których w tani sposób przygotujemy nowe rośliny.

Sama szklarnia, a także ogród zimowy może być także ciekawym miejscem w czasie lata. Rośliny ciepłolubne będą się tam czuły bardzo dobrze, jeśli zapewnimy im właściwą wilgotność i wietrzenie w czasie największych upałów. Zabezpieczone przed wiatrem i ulewnymi deszczami będą miały bardzo korzystne warunki do wzrostu. To szczególnie dobre miejsce dla różnego rodzaju kolekcji, w których każda roślina jest unikalna i cenna.

Rośliny ozdobne w szklarni  możemy ustawiać warstwowo, na stołach i schodkowych półkach, dbając o właściwy dostęp światła dla poszczególnych gatunków. Przykładowo w najbardziej słonecznym miejscu powinny znaleźć się przechowywane sukulenty i kaktusy. Bardzo widnego miejsca będą potrzebować także pelargonie. Dalej od źródła światła możemy ustawić fuksje, najmniej słońca potrzebują paprocie.

W szklarni przechowujemy także rośliny śródziemnomorskie uprawiane w donicach. Zimowy pobyt w domu zwykle im nie służy – temperatura jest zbyt wysoka przy jednoczesnym słabym dostępie do światła. Za to w szklarni oleandry, figi, granatowce i oliwki będą czuły się świetnie.

Więcej zdjęć z cieplarni w naszej GALERII.

You might also like More from author

Leave A Reply