Tworzymy EKO-ROZSADNIK zielonych pomysłów

0

W tym roku do wiosny NaOgrodowej chcielibyśmy przygotować się niezwykle starannie, i  to nie tylko poprzez uważne rozplanowanie zasiewów. Pragniemy zachęcić wszystkich ogrodników do połączenia sił i radosnego współdziałania w tworzeniu swojego zielonego otoczenia. EKO-ROZSADNIK

Już na przedwiośniu zapraszamy wszystkich praktykujących ogrodników i osoby zainteresowane ogrodnictwem naturalnym do udziału w projekcie EKO-ROZSADNIK. Przedsięwzięcie organizowane jest wspólnie przez portal NaOgrodowej i Wawerskie Centrum Kultury w Warszawie.  W ramach projektu chcielibyśmy zachęcić warszawiaków do spontanicznej wymiany nadmiaru sadzonek, które posiada chyba każdy, kto wysiewa nasiona. Wymiana odbędzie się w kwietniu, ale już w lutym, na pierwszym  spotkaniu w ramach EKO-ROZSADNIKA  będzie można otrzymać bezpłatne nasiona, do wykorzystania na własne potrzeby i do wysiewów na rozsadę przeznaczoną na wymianę.

Spotkaniom w ramach EKO-ROZSADNIKA będą towarzyszyć wykłady i warsztaty ogrodnicze, florystyczne,  dotyczące zdrowego odżywiania, a także kiermasz i zabawy ekologiczne. Lista pomysłów nie jest jeszcze zamknięta – inicjatywy mieszkańców są mile widziane.

EKO-ROZSADNIK organizujemy w ramach szerszego programu o nazwie Nowe Ogrody Kultury zainicjowanego przez Wawerskie Centrum Kultury, który ma na celu aktywizację i zacieśnianie współpracy różnych środowisk na rzecz rozwoju kultury w Wawrze (dzielnica Warszawy).

Nowe Ogrody Kultury

 Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom,  firmie W. Legutko, Plantico, wydawcy czasopisma GARDENERS’ WORLD oraz sklepowi internetowemu e-ogrodniczy.pl.

 W. LegutkoPlantico

Gardeners World  e-ogrodniczy.pl

Dlaczego  EKO-ROZSADNIK  powinien zainteresować właśnie CIEBIE?

Jest to projekt przeznaczony dla każdej osoby, która planuje uprawę lub uprawia ogród przydomowy, balkonowy, a nawet parapetowy, chce zdrowo się odżywiać i mieszka w Warszawie lub w pobliżu.

Uczestnicząc zyskasz dostęp do bezpłatnych nasion i sadzonek, skorzystasz z bezpłatnych pokazów i wykładów związanych z naturalnym ogrodnictwem i zdrowym odżywianiem, a co najważniejsze spotkasz osoby zakochane w ogrodach – czyli myślące podobnie, jak Ty.

To miejsce także dla Twoich ekologicznych pomysłów – jeśli chcesz wspomóc nas ciekawą inicjatywą lub po prostu pomóc w organizacji przedsięwzięcia – napisz do nas:redakcja@naogrodowej.pl lub aredzisz@wck-wawer.pl 

Gdzie się spotykamy?

Wszystkie wydarzenia związane z EKO-ROZSADNIKIEM odbędą się na terenie Wawerskiego Centrum Kultury (WCK), ul. Żegańska 1a, Międzylesie (Warszawa Wawer)

Więcej informacji szukaj na portalu www.NaOgrodowej.pl  – na FORUM włączamy temat EKO-ROZSADNIK, na stronie Wawerskiego Centrum Kultury www.wck-wawer.pl oraz na profilach facebookowych NaOgrodowej i WCK. 

 

EKO-ROZSADNIK – program spotkań

(szczegółowa oferta na marzec i kwiecień będzie na bieżąco aktualizowana)


27 lutego 2016 roku (sobota) 

 

w godz. 15.00-17.00

Przekazujemy nasiona w ręce warszawskich ogrodników

(do wyczerpania zapasów)

Dzieci bawią się w eko-zabawy organizowane przez Marzenę Dzierzbę

 

godz. 15.00 Spotkanie z Kasią  Bellingham : ogrodnictwo ekologiczne i angielski ogród na Kaszubach.

Dowiemy się, jak uprawiać ogród w zgodzie z naturą i uzyskiwać wartościowe i zdrowe plony. Kasia będzie również mówić  o swoim ogrodzie tworzonym wspólnie z mężem Andrew, angielskim ogrodnikiem,  pośród kaszubskich pól.

 

godz. 15.45  Z poradnika ogrodnika: Jola Piekarz opowie,  jak wyprodukowaćrozsadę w warunkach domowych,

czyli co warto wiedzieć o podłożach do siewu, kiedy siać i jak pielęgnować siewki, kiedy wysadzać młode rośliny do ogrodu – czyli jak zadbać o dobry start dla zasiewów.

 

godz. 16.30  Ogród na parapecie: Ewa Biernacka podzieli się swoją wiedzą jak stworzyć efektowny i mało kłopotliwy ogród domowy,

czyli jak wybrać ciekawe rośliny doniczkowe, jak je pielęgnować, żeby efektownie wyglądały i nie chorowały oraz jak się pozbyć szkodników roślin w sposób ekologiczny.

 

godz. 17.15  Warsztaty ceramiczne cz. I prowadzone przez Jolę Piekarz – Wykonujemy ceramiczne dekoracje do ogrodu (obowiązują zapisy)


Marzec 2016  Działania w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi na terenie Wawra – do projektu pragniemy zaangażować nie tylko indywidualnych uczestników, ale również instytucje, w tym przedszkola i szkoły

21 marca, godz. 11.00 – 13.00 Jola Darska poprowadzi warsztaty florystyczne: Kompozycje Wielkanocne (obowiązują zapisy)


23 kwietnia 2016 roku (sobota)

 w godz. 12.00 – 17.00 Kiermasz: wymiana sadzonek, spotkania ogrodników, warsztaty, atrakcje dla rodzin i dzieci (szczegóły wkrótce)

 

WIęcej informacji o projekcie znajdziecie na naszym FORUM. Tam bedziemy aktualizować program i wyjaśniać wątpliwości. 

 

 

You might also like More from author

Leave A Reply