Sezon cebulkowy zaczynamy od begonii
Begonie to rośliny o wielu zaletach. Obficie kwitną przez lato i jesień aż do pierwszych przymrozków. Dobrze radzą sobie w słońcu i w półcieniu. Zróżnicowanie pomiędzy dostępnymi odmianami jest na tyle duże, że możemy wybierać pomiędzy wieloma ciekawymi barwami kwiatów i różnym pokrojem roślin, które osiągają od kilkunastu do kilkudziesięciu cm wysokości, mogą być wyprostowane lub zwisające. Sadzimy je na rabatach, ale również w pojemnikach zdobiących tarasy i balkony. Gotowe sadzonki begonii są powszechnie dostępne wiosną w sprzedaży. Młode rośliny można również bez problemu przygotować samemu nawet na domowym parapecie, wysadzając na przedwiośniu bulwy zakupione w sklepie lub przechowane z poprzedniego sezonu.
Kup begonie w sklepie NaOgrodowej.
Bulwy begonii z pąkami pędowymi
Zasady sadzenia begonii:
1. Wybór bulw: Przy sadzeniu zwracamy uwagę, aby bulwy były zdrowe, bez oznak pleśni i zgnilizny. Wiosną często widać na bulwach różowawe pąki pędowe, które świadczą o zdrowiu i witalności bulwy. Przy sadzeniu należy uważać, aby ich nie wyłamać.
2. Termin sadzenia begonii: Rośliny potrzebują sporo czasu od momentu posadzenia bulwy do wykształcenia kwiatów. Aby otrzymać kwitnące sadzonki w połowie maja bulwy sadzimy od końca lutego do połowy marca. Późniejsze sadzenia jest również możliwe, efektem będzie jedynie nieco późniejsze wejście w okres kwitnienia.
Po posadzeniu begonii nie zapomnijmy oznaczyć doniczek
3. Gleba i pojemniki dla begonii: Rośliny wymagają lekko kwaśnego, próchnicznego i przepuszczalnego podłoża. Stosujemy ziemię kwiatową z domieszką kwaśnego torfu i kompostu. Bulwy sadzimy do doniczek o średnicy 9-12 cm. Na ich dno wkładamy pokruszoną ceramikę, kamyki lub inny materiał zapewniający dobry drenaż.
4. Sposób sadzenia begonii: Bulwy układamy wypukłą częścią do dołu i zasypujemy cienką warstwą podłoża (1-2 cm).
5. Temperatura i nasłonecznienie: Begonie są roślinami ciepłolubnymi. Najlepiej wzrastają w temperaturze około 20 stopni C – dlatego bez problemu możemy uprawiać je na domowym parapecie. Potrzebują sporo światła, ale nie bezpośredniego nasłonecznienia. W zbyt ciemnym miejscu ich pędy mogą się nadmiernie wyciągać.
6. Podlewanie: Nawadniamy umiarkowanie po posadzeniu i nieco intensywniej w fazie wykształcania liści. Nie dopuszczamy do przesuszenia podłoża.
W połowie maja młode rośliny wysadzamy do docelowych pojemników lub na rabaty
7. Wysadzanie na miejsca stałe: Begonie nie tolerują mrozu, zatem najbezpieczniej wystawić je na zewnątrz po 15stym maja. Wcześniej warto rośliny przez kilka dni hartować. Na miejsca stałe (na rabaty, do pojemników) wysadzamy je ostrożnie, tak aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Przez cały sezon pamiętamy o nawożeniu begonii – obfite kwitnienie wymaga dużej ilości składników odżywczych.
Najpiękniejszy jest czosnek Krzysztoda