Projektujemy ogród wiejski w stylu angielskim

0

Na początku był beton …

W środku lasów sosnowych wybudowano zespół budynków krytych strzechą. Kiedy przyjechaliśmy tu wiosną 2007 roku wokół zabudowy na piaszczystym podłożu rosły jedynie młode sosenki. Dalej rozpościerały się podmokłe łąki otoczone pojedynczymi brzozami. Budynek główny oraz 2 budynki gospodarcze tworzą literę U otwartą w stronę drogi dojazdowej. W założeniu architektów, którzy zapewne nawiązywali do typowych wiejskich podwórzy, cała powierzchnia pomiędzy budynkami miała został wyłożona kostką. Biorąc pod uwagę przeznaczenie budynków – budynek mieszkalny, domek dla gości i garaż, stwierdziliśmy, że tak olbrzymi ‘wybetonowany” obszar nie jest potrzebny. Postanowiliśmy ubrać budynki w zieleń. Aby właściwie określić wielkość podjazdu poprosiliśmy właściciela o drobne popisy umiejętności kierowania samochodem. Dzięki manewrom wyznaczyliśmy optymalny kształt i wielkość podjazdu oraz ścieżek. Powstały sporych wielkości kwietniki, które mogliśmy wypełnić krzewami i bylinami.

 

Fot. Agnieszka Hubeny-Żukowska

 

I powstał ogród wiejski …

Między domem, a budynkiem gospodarczym utworzyliśmy ogród kwiatowy w stylu angielskiego cottage garden. W pobliżu zadaszonego ganku od strony ogrodu właściwego stworzyliśmy półkolisty, kamienny taras, a następnie trawnik wpisany w koło. Trawnik otoczony został mieszaną rabatą, na której rosną jabłonie rajskie, lilaki, krzewy ozdobne różnych gatunków, a pomiędzy nimi trawy ozdobne oraz byliny. Zaproponowane przez nas gatunki roślin są widowiskowe zarówno jesienią, zimą jak i wiosną, ponieważ są ozdobne nie tylko z kwiatów. Dobraliśmy rośliny tak, aby miały ciekawe kwiatostany i owocostany, kolorowe liście i pędy.

Rosarium …

Za rabatą powstało otoczone żywopłotem grabowym rosarium. Ta część ogrodu ma charakter formalny, jest kameralnym, zamkniętym wnętrzem pełnym kolorów i zapachów. Dzięki żywopłotom udało nam się stworzyć wydzielony fragment z przyjaznym dla róż mikroklimatem. Róże, które rosną tu w towarzystwie ziół czują się rewelacyjnie również dzięki ekologicznym zabiegom pielęgnacyjnym. Tuż za żywopłotem usytuowany został zbiornik, w którym deszczówka mieszana jest z pokrzywami. Gnojówka wykorzystywana jest do podlewania roślin. Z ogrodu różanego prowadzą 2 ścieżki. Pierwsza prowadzi do lasu sosnowego, druga przez niewielki sad do ogrodu warzywnego.

Warzywnik i ‘ogród dziki’ …

Warzywnik z 3 stron otoczony został drewnianym płotem. Z czwartej strony znajduje się kamienny mur, który stanowi granicę z ogrodem kwiatowym. Mur, od strony ogrodu warzywnego stanowi podporę dla jeżyn i porzeczek z drugiej dla pnączy oraz róż. Im dalej od budynków, tym ogród staje się bardziej „dziki” i naturalny. Granicę łączącą część formalną z bardziej naturalną stanowią łąki kwietne oraz nasadzenia z brzozy karłowatej. Ogród dzięki swojej różnorodności jest oazą spokoju nie tylko dla swych właścicieli, ale także dla motyli i pszczół.

 

Fot. Agnieszka Hubeny-Żukowska

Podczas kręcenia programu 'Maja w Ogrodzie’ 

 

Program ‘Maja w Ogrodzie’ …

Kilkanaście dni temu ponownie gościliśmy w ogrodzie wiejskim Maję Popielarską wraz z ekipą programu „Maja w Ogrodzie”. Kręciliśmy historię tego zakątka oraz pieczenie pizzy w ogrodowym piecu. Było sympatycznie i bardzo smakowicie. Serdecznie zapraszam na premierę programu o tym ogrodzie, który jest moim ulubionym dziełem,  już w sobotę 6-go lipca 2013 o godzinie 7.55 na TVN oraz 9.05 na TVN Meteo. Więcej informacji o moich projektach znajdziecie na stronie Pracownia Sztuki Ogrodowej.

You might also like More from author

Leave A Reply