Podstawowe narzędzia ogrodnicze

1

Praca w ogrodzie nie należy do najlżejszych. Daje efekty tylko wtedy, gdy jest systematyczna i wsparta ogrodniczą wiedzą, po jakimś czasie także własnym doświadczeniem. A od czego zacząć, jeśli mamy już miejsce na ogród i chęć zagospodarowania ogrodowych powierzchni? Przede wszystkim należy skompletować podstawowy zestaw narzędzi ogrodniczych, które wspomogą wysiłek naszych rąk.

Szpadel
Pomoże w przygotowaniu i uporządkowaniu miejsca na ogród czy rabatę. Służy do wykopania pozostałości po budowie, czy karp i korzeni karczowanych drzew i krzewów. Będzie potrzebny także przy sadzeniu nowych roślin, dla których trzeba wykopać solidny dołek.

Widły ogrodnicze
Stosujemy je do przekopania miejsc przeznaczonych pod uprawę. Jeśli użyjemy wideł zamiast szpadla, to mamy pewność, że korzenie chwastów nie zostaną nadmiernie poszatkowane, a struktura gleby nie ulegnie zbyt dużemu zniszczeniu. Widły wykorzystamy także do przerzucania kompostu i przenoszenia chwastów. Przydadzą się również do okopania roślin, które obsypaliśmy obornikiem lub kompostem.

Metalowe grabie
Konieczne do wyrównania przekopanej gleby lub przegrabienia świeżo zasianego trawnika. Muszą być w każdym ogrodzie.

Narzędzia do gleby w skali mikro
Czyli mała łopatka, widełki, pikownik – potrzebne przy pracy na ukształtowanych rabatach czy grządkach warzywnych. Pomogą w sadzeniu roślin oraz przy wyrywaniu szczególnie rozrośniętych chwastów.

Grabie do liści
Doceniamy je przede wszystkim jesienią, ale przydadzą się również wiosną do sprzątnięcia trawnika po zimie, czy później do zgrabienia wyrwanych chwastów. Nie zastąpią ich grabie metalowe, którymi się pracuje trudniej i łatwiej nimi uszkodzić uprawiane rośliny.

Sekator
Niezbędny praktycznie przez cały rok, poczynając od wiosennego cięcia drzew i krzewów po jesienne obcinanie zdrewnianych pędów bylin, czy zimowe obcinanie świerkowych gałęzi do dekoracji świątecznych. Przyda się także przy przycinaniu żywopłotów, ale na dużych powierzchniach praca będzie długa i mozolna.

Ręczna piła do drewna
Jeśli mamy w ogrodzie starsze krzewy i drzewa musi być koniecznie. Posłuży do obcięcia grubszych gałęzi w czasie prześwietlania starszych roślin i do posprzątania gałęzi połamanych w czasie wichury.

Kosiarka do trawy
Która nie jest narzędziem, ale urządzeniem bez którego nie uda się pielęgnacja trawnika. Potrzebna jest już w kilka tygodni po jego założeniu, dlatego ją również trzeba uwzględnić na liście zakupów podstawowych narzędzi ogrodniczych.

Na bazie wymienionych narzędzi i koniecznie po uwzględnieniu zakupu kosiarki możemy już zacząć swoją przygodę z ogrodnictwem. Oczywiście jest wiele innych, może już nie tak koniecznych, narzędzi i urządzeń, które usprawnią pracę w ogrodzie – o nich napiszemy w następnych artykułach.

You might also like More from author

1 Comment

  1. kamiladubiel says

    Ja kupilam kilka rzeczy do swojego ogrodu szpadel, sekator taki maly i grabie w cellfast, ale przede wszystkim najwazniejsze sa rekawice bo bez nich nie ma mozliwosci pracowac normalnie w ogrodzie chociaz i tak jestem cala potem brudna 😀

Leave A Reply