Perspektywa w ogrodzie

0

Projektowanie ogrodów to sztuka budowy ogrodowych wnętrz, pięknych dla oka i funkcjonalnych. O ich wartości decyduje ostatecznie właściwy dobór roślin do obsadzanego stanowiska, dzięki któremu z roku na rok ogród pięknieje bez nadmiernego wysiłku ogrodnika, który się nim zajmuje. Jeśli ogród projektujemy sami, nie zapomnijmy uwzględnić zasad perspektywy, dzięki której wzrok zaproszonego gościa będzie w naturalny sposób kierował się na najciekawsze elementy ogrodu.

Co może być zwieńczeniem spojrzenia przebiegającego przez ogrodowe wnętrze?

W ogromnej mierze zależy to od stylu ogrodu i gustów jego właściciela.

W projektach klasycznych perspektywa wyznaczana jest przez osie symetrii ogrodu. W takich założeniach wzrok zwiedzającego napotyka zazwyczaj  różnego rodzaju rzeźby (z kamienia, drewna, metalu, a także w postaci pięknie przystrzyżonych roślin), elementy małej architektury użytkowej, np. dekoracyjne misy i donice obsadzane roślinami sezonowymi, małe fontanny, urocze ławeczki czy nawet altany. Wprawna ręka projektanta często prowadzi nas za pomocą odpowiednio zestawionych alejek i żywopłotów, które zmuszają wręcz do patrzenia na wyeksponowany w ten sposób element dekoracyjny.

W ogrodach naturalnych,  gdzie rygorystyczne zasady symetrii nie obowiązują, a wzrok biegnie swobodnie wśród ścieżek i nasadzeń, często zwieńczeniem perspektywy będą pomysłowo dobrane rośliny, o nietypowym dla danej ogrodowej aranżacji kolorze lub kształcie. W ogrodzie, gdzie dominuje soczysta zieleń rośliny takie, jak różnego pokroju czerwonolistne berberysy, czerwona leszczyna czy purpurowe graby z pewnością ostro wyróżnią się na jednolitym tle. Jeśli chcemy zadziwić kształtem, to do wyboru mamy piękne soliterowe rośliny o pokroju płaczącym (np. wierzba) lub strzelistym (tuje, iglaki, kolumnowe drzewa liściaste).

Wybierając element wieńczący perspektywę stosujmy zasadę kontrastu, a nawet zaskoczenia, aby wywołać zainteresowanie, czy wręcz chęć zbliżenia się do zauważonej z daleka rzeźby czy rośliny. Pamiętajmy, że najładniejszy ogród to taki, który kusi swoim wnętrzem i zachęca do częstych spacerów.

You might also like More from author

Leave A Reply