Ogródek o rozmiarze XS

0

Obserwując mojego 3-letniego synka zauważyłam, jak bardzo lubi malutkie rzeczy. Z radością trzyma w dłoniach maleńkie okularki słoneczne (które w rzeczywistości są dziecięcą broszką), zanosi swojej myszce Karolkowi maluteńkie miseczki z wodą i pokarmem, a podczas śniadania chętnie popija z malutkich szklaneczek kefir – a te szklaneczki to poprostu nasze kieliszki do nalewek! Dlatego właśnie, gdy zobaczyłam na Chelsea Flower Show w Londynie te pomysłowe ogródki w rozmiarze XS – to natychmiast pomyślałam o dziecięcych rączkach. Ogródeczki nie są skomplikowane, bardzo ławto jest je wykonać. Trzeba tylko poszukać  ciekawego pojemniczka i zaopatrzyć się w ziemię ogrodową oraz nasionka. Oto kilka wskazówek:

• Pamiętajmy, że pojemniczki zawsze powinny mieć w podstawie dziurkę, jeśli używamy szklanych słoiczków to przed wypełnieniem ich ziemią ogrodową na dno należy wsypać 2cm warstwę drenażu z grysu lub żwirku – i nie przelewać!

• Wśród nietypowych pojemniczków mogą być metalowe lub silikonowe foremki do babeczek, małe słoiczki po sosach lub musztardzie, niewielkie puszki metalowe po słodyczach lub herbacie.

• Wybierzcie nasionka szybko wschodzących warzyw takich jak sałaty, rzodkiewki czy rukola. W swoim ogródku XS możecie również hodować pojedyńcze, większe siewki – do tego potrzebne będą nasionka np. fasoli, dyni czy słonecznika. Oczywiście wszelkie siewki w pewnym momencie będą zbyt duże i trzeba będzie je wysadzić do ogrodu lub wyrzucić na kompostownik – w kuchni jednak będzie można użyć siewek rzeżuchy!

• Rzeżucha uprawiana jest od najdawniejszych czasów jako warzywo. Po jej wzroście wraz z dziećmi możecie użyć jej do poprawienia smaku zup, kanapek czy surówek. Zawiera witaminę C, B1 oraz K.

• Pojemniczki z wysianymi warzywkami podlejcie i postawcie na jasnym parapecie tam, gdzie dzieci będą mogły swobodne je obserwować. Można prowadzić zeszyt, w którym zapisuje się daty, pogodę i wzrost nasionek. Prawdziwa frajda dla małych ogrodników!

You might also like More from author

Leave A Reply